Nabór wniosków ruszył dzisiaj (1 czerwca). Z miejskiego programu dopłat mogą skorzystać mieszkańcy Kielc, którzy chcą zainstalować na swoich posesjach zbiorniki do gromadzenia wody. Deszczówka może służyć do podlewania ogródków i trawników.
Dotacje na zbieranie deszczówki – co obejmują?
Dofinansowanie obejmuje m.in.: zakup oraz montaż zbiorników naziemnych do gromadzenia wód opadowych, zakup i montaż zbiorników podziemnych do gromadzenia wód opadowych i roztopowych, wykonanie studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających i systemów rozsączających, przygotowanie ogrodów deszczowych, budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) w połączeniu z systemem gromadzącym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, który zasila ten zbiornik, jak również zakup i montaż systemu doprowadzania wody do zbiornika, odcięcia dopływu wody do zbiornika w momencie jego przepełnienia, pompy podnoszącej wodę, kranu i złącza do podłączenia węża ogrodowego.
W trosce o środowisko i oszczędności
Gromadzenie deszczówki pozwala połączyć działania proekologiczne z oszczędzaniem, co pozwala na zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi i przeciwdziałanie ich niedoborom. Zebrana woda może być przechowywana przez długi czas i wykorzystywana w razie potrzeby, na przykład podczas suszy. Dzięki wykorzystaniu deszczówki można zmniejszyć zużycie wody wodociągowej nawet o 50 procent, co pozwala ograniczyć wydatki na wodę i ścieki.
- Jest to kontynuacja dofinansowania udzielanego w latach ubiegłych, która wpisuje się w realizację działań ujętych w Planie Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Montaż takich zbiorników pozwala zaoszczędzić wodę pitną i ograniczyć odprowadzanie wszelkiej możliwej wody z miasta. Zagospodarowanie wód opadowych to kluczowy element przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatycznym – przekazała Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.
Terminy składania wniosków o dofinansowanie na zbieranie deszczówki
W obecnym roku Kielce przeznaczyły na ten cel kwotę stu tysięcy złotych. Dofinansowanie obejmuje 80 procent kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, z tymże nie więcej, niż 2 500 złotych.
Wnioski można składać od 1 czerwca najpóźniej do 30 września bieżącego roku. Kolejność rozpatrywania wniosków uwarunkowana jest kolejnością wpłynięcia do Urzędu Miasta oraz ich kompletnością.
Więcej informacji na ten temat udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta, pod numerami telefonu: 41 367 63 13 oraz 41 367 66 59.