Program „Świętokrzyska Karta Zawodowej Rodziny Zastępczej”, zainicjowany 14 sierpnia 2019 r., zapewnia zawodowym rodzinom zastępczym możliwość korzystania na preferencyjnych warunkach z katalogu oferty kulturalnej, oświatowej, rekreacyjnej, usługowej, sportowej oraz zdrowotnej. Do Programu przystąpiło dotychczas jedenastu partnerów, a dziś (wtorek, 1 kwietnia) dołączyło kolejnych dziewięciu, którzy oferują system zniżek za wstęp do swoich placówek. W najbliższych dniach porozumienia podpiszą jeszcze przedstawiciele 2 instytucji.
– Dziękuję wszystkim partnerom świętokrzyskich rodzin zawodowych za otwarte serca, za zrozumienie, za gotowość udostępniania swoich obiektów, usług czy oferty – powiedziała marszałek województwa Renata Janik. – Samorząd Województwa stara się wspierać prowadzone w regionie rodziny zastępcze, tym bardziej z uznaniem patrzymy na samorządy i firmy, które wykazują głębokie zrozumienie i chęć pomocy, kierowanej do osób, które otwierają swoje domy i swoje serca na potrzeby dzieci – dodała.
Wsparcie dla rodzin zastępczych zadeklarowały, podpisując porozumienia:
Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
ZPC „ Złoty Kłos” W. Binkowska, D. Binkowska Sp. J., Binkowski Hotel w Kielcach.
Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach.
Ogród Zoologiczny Leśne Zacisze w Lisowie.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” w Nowej Słupi.
FlyPark Kielce – Park Rozrywki.
Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach.
W najbliższych dniach podpisy pod porozumieniem złożą także przedstawiciele Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz DLF INVEST Sp. z o.o. w Bałtowie – Bałtowski Kompleks Turystyczny.
Dodatkowo z inicjatywy marszałek Renaty Janik, do Programu dołączają kolejne szpitale z terenu województwa świętokrzyskiego, które umożliwiają dostęp do korzystania z priorytetowej rejestracji do lekarzy specjalistów wychowankom rodzin zastępczych. Są to: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie oraz Szpital Św. Leona w Opatowie.
Udział w programie to nie tylko realna pomoc dla rodzin zastępczych, ale także wzmocnienie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz promocja marki w regionie.
Dotychczas, w Programie „Świętokrzyska Karta Zawodowej Rodziny Zastępczej” działały: Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Skyfly Sp. z o.o., Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, F.H. Złota Róża&Sabat, Gmina Chęciny Zamek Królewski w Chęcinach, „Koral” Sport i Rekreacja Sp. z o.o., Geonatura Kielce, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sędziszowie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Połańcu.