W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, w naszym poradniku wyborczym przypominamy jak zagłosować by oddać ważny głos. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00, w lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o dokument ze zdjęciem na przykład dowód osobisty lub paszport a obwodowa komisja wyborcza sprawdzi czy jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie albo dopiszecie do spisu wyborców jeśli przekażesz jej zaświadczenie o prawie do głosowania.
W lokalach otrzymamy dwie jednostronicowe karty, jedną do sejmu, jedną do senatu . Aby oddać ważny głos na kartach do sejmu i senatu stawiamy tylko jeden znak X przy jednym kandydacie, jeden na karcie do Sejmu i jeden na karcie do Senatu.
Karty do sejmu i senatu w naszym województwie są największe w Polsce. Znajdują się na niej 272 nazwiska świętokrzyskich kandydatów.
W niedzielnych wyborach wybierzemy 460 posłów, z czego 16 z nich będzie reprezentować województwo świętokrzyskie. Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych, świętokrzyski to region 33. Jak przeliczane są głosy na partie i skąd wiadomo, kto ma zostać posłem?
Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko tego które w skali kraju otrzymały co najmniej 5% lub w przypadku koalicji 8% głosów. W polsce przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę D'hondta. W naszym okręgu wybieranych jest 16 posłów, spośród kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze. Liczbę głosów otrzymanych przez komitet wyborczy A na przykład 100 tysięcy, dzielimy przez kolejne liczby naturalne, najpierw przez jeden potem przez dwa następnie trzy cztery pięć i kolejne liczby a potem zapisujemy wyniki.
Tak samo dzielimy głosy oddane na komitety wyborcze b c i d i wyniki tego dzielenia porządkujemy w kolejności od największego do najmniejszego.
Jeżeli dany komitet otrzymał pięć mandatów w sejmie, to pięciu posłów z największą liczbą głosów w komitecie zasiądzie w najbliższej komisji w ławach sejmowych.