Naukowo i inspirująco
- European Rover Challenge nie tylko zawody. Mamy też Strefę Inspiracji, bo od początku zależy nam na tym, aby inspirować zarówno najmłodszych, ale też tych starszych. Inspiracja jest naszym głównym hasłem. Łączymy ludzi i różne marki, które pojawiają się podczas ERC i można powiedzieć, że jest to kwintesencja całego wydarzenia. Strefa Inspiracji jest wypełniona po brzegi – powiedział Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i organizator ERC.
- Wszystko jest otwarte dla publiczności, można wręcz zginąć wśród namiotów w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wszystkiego można dotykać, próbować, to właśnie jest nauka, robotyka prezentowana przez wystawców z całego świata – dodał Łukasz Wilczyński.
„W najbliższy weekend (9–11 września) oczy światowej robotyki będą zwrócone na Kielce, gdzie 30 drużyn z 10 krajów zmierzy się na specjalnie zaprojektowanym sztucznym torze marsjańskim podczas zawodów ERC 2022. Pula nagród głównych w finale wydarzenia to 5000 dolarów. Zawody odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy towarzyszące European Rover Challenge będzie można obejrzeć również online. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2022 pełen będzie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych”, czytamy na stronie internetowej ERC.
Mars, Księżyc i Ziemia
Każdy dzień tegorocznej edycji European Rover Challenge odbywa się pod różnymi strefami tematycznymi. Piątek – 9 września – poświęcony jest Marsowi. Eksperci opowiadają o eksploracji, a także o perspektywach na kolonizację Czerwonej Planety.
Sobota z kolei skupia się na Księżycu. Będzie można dowiedzieć się m.in. o pozyskiwaniu zasobów z Księżyca, a także o tym, czy możliwe jest jego wykorzystanie jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych.
W niedzielę natomiast wracamy na Ziemię. Prelegenci opowiedzą o wykorzystywaniu danych satelitarnych, ochronie Niebieskiej Planety przy pomocy najnowszych technologii kosmicznych, a także o ich roli w codziennym życiu.
„Trzeciego dnia nawiązane zostanie zdalne połączenie z ekspedycją badawczą fundacji Ocean Exploration Trust (założonej przez odkrywcę wraku Titanica, dr Roberta Ballarda) znajdującą się obecnie na Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Członkowie załogi opowiedzą o projekcie Nautilus, którego kluczową częścią jest operowanie podwodnym robotem ROV (remotely operated vehicle). Jest on wykorzystywany przy badaniu dna oceanów i otworów wulkanicznych, a więc w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi, które naukowcy traktują jako zbliżone do kosmicznych”, czytamy na stronie organizatora.
Warto zatem zarezerwować sobie czas i wybrać się w kosmiczną, weekendową wyprawę. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej, co oznacza, że można je śledzić również online TUTAJ.