30 kwietnia, w przeddzień 20-tej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, działacze świętokrzyskiej Nowej Lewicy zarejestrowali swoich kandydatów do europarlamentu z okręgu numer 10, czyli województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Politycy tym faktem postanowili podzielić się z mediami na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej.
- Została już zarejestrowana lista do Parlamentu Europejskiego w okręgu 10-tym, to jest województwo małopolskie i świętokrzyskie. Mam zaszczyt tą listę poprowadzić do boju spotkaniowego z Prawem i Sprawiedliwością, z Konfederacją, ale również z naszymi sojusznikami, czyli Koalicją Obywatelską, z Trzecią Drogą, choć z nimi najmniej się różnię. - mówił wiceminister Spraw Zagranicznych, Andrzej Szejna, który już w przeszłości zasiadał w Parlamencie UE.
Jak następnie dodał, w Parlamencie Europejskim, Lewica będzie chciała umacniać pozycję Polski we Wspólnocie, a także zwracać uwagę na politykę mieszkaniową czy bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Była mową także o utworzeniu europejskich sił zbrojnych, a także skutecznym pozyskiwaniu dofinansowań na różne cele. Parlamentarzysta podkreślił, że w Brukseli będzie godnie reprezentował interes Polski, ale także regionów.
Andrzej Szejna przypomniał, że 1 maja obchodzona jest bardzo ważna rocznica. 20 lat temu, nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej. W tym czasie wydarzyło się wiele, a Polska przeszła istotne przemiany, chociażby w infrastrukturze drogowej.
- To nie był czas stracony. Możemy stać w demokratycznej Polsce, że nie najeżdżają nas czołgi rosyjskie, że nie latają nad Polską drony. Mamy nowe drogi, że mamy świetne szanse edukacyjne we wszystkich uczelniach europejskich. Rozwijamy nowoczesne technologie, że mamy Krajowy Plan Odbudowy. Mamy miliardy z Unii Europejskiej, więc to jest czas dzięki, któremu możemy czuć się bezpiecznie. - podkreślał wiceprzewodniczący Lewicy.
Parlamentarzysta dodał, że wstąpienie Polski do NATO i UE sprawiły, że w naszym kraju nie ma obecnie wojny i jest bezpiecznie. Podkreślił, że akcesję do obu organizacji podpisał lewicowy prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
- Cieszmy się z tego, że możemy żyć w pokoju, w dobrobycie i dyskutować na przykład między innymi partiami politycznymi jak rozwijać gospodarkę, jaka powinna być konstytucja, a nie martwić się czy jutro zostaniemy zbombardowani. - kontynuował wiceminister Andrzej Szejna.
Oprócz Lewicy, znamy już listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tajemnicą pozostają przedstawiciele Konfederacji.