Kiedyś unikano ich jak ognia, przynoszono zwolnienia lekarskie, wymyślano choroby, tylko by nie dostać najwyższej kategorii i uniknąć służby w wojsku. Dziś choć nie ma realnego zagrożenia wojną a służba wojskowa jest dobrowolna, mężczyźni nadal mają obowiązek uzyskania jednej z kategorii wojskowych. Tegoroczna kwalifikacja rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 26 kwietnia w budynku internatu Zespołu Szkół Elektrycznych, który znajduje się przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Obowiązek stawiennictwa mają mężczyźni urodzeni w 2005 roku, którzy pierwszy raz staną na komisji, oraz osoby posiadające kategorię B, uznane za czasowo niezdolne do służby w wojsku.
Na komisję mogą zostać wezwane również kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, np. tytuł technika weterynarii lub farmacji.
Jak przebiega komisja?
Osoby, które otrzymały wezwanie na komisję, przynajmniej 7 dni przed wyznaczoną datą, muszą zabrać ze sobą dokument tożsamości. Po jej potwierdzeniu, komisja przystąpi do badań
– To podstawowe badania psychologiczne i lekarskie, badanie wzroku, ciśnienia. Zmierzony zostanie też wzrost i waga. Po prawidłowo przeprowadzonym badaniu, kandydat otrzymuje kategorię wojskową A, B, D lub E - mówi kpt. Bartłomiej Zaręba, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach.
Drugi rok z rzędu, częścią kwalifikacji będzie rozmowa z żołnierzem z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Przedstawi on informacje o tym jakie są rodzaje służby w wojsku i w jaki sposób do niego rekrutować. Jeśli ktoś otrzymał kategorię A – będzie mógł od razu złożyć wniosek o wstąpienie do wojska.
Kolejny rok z rzędu kandydaci nie otrzymają również tradycyjnej książeczki wojskowej a zwykłe zaświadczenie, z nadaną kategorią i uregulowanym stosunku. Książeczkę wojskową otrzymuje się w momencie wstąpienia do armii.
Jeżeli osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie , jest obowiązana do zawiadomienia o tym fakcie organu wzywającego do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji, oraz przedstawić dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się. Wtedy zostanie wyznaczony nowy termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie pod nr telefonów: 41 36 76 242 lub 603 744 230.
Uchylanie się od stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej będzie skutkowało nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję (art. 59 ust. 8 Ustawy dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - tj. Dz. U. 2022 poz. 2305 ze zm.).