Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Nasi wśród laureatów Świętokrzyskiej Nagrody Kultury

Nasi wśród laureatów Świętokrzyskiej Nagrody Kultury

W tym roku, w odpowiedzi na zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury wpłynęło 51 wniosków (najwięcej ze wszystkich dotychczasowych naborów). Wybór kandydatów dokonany przez Kapitułę Świętokrzyskiej Nagrody Kultury (w składzie marszałek Andrzej Bętkowski - przewodniczący Komisji oceniającej, Agnieszka Buras - przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Sylwester Furmańczyk - prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia "Muzyka", Grzegorz Cuper - przedstawiciel środowiska kultury, Marian Rumin - historyk sztuki, przedstawiciel środowiska kultury), zaakceptował zarząd województwa w dniu 23 września 2020 r.

Przyznano nagrody I stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć, nagrody II stopnia - za osiągnięcia, mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim oraz honorową nagrodę w postaci statuetki. Jej laureatami zostali m.in. dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur, działający na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Dr Jerzy Tomasz Bąbel - polski badacz zajmujący się archeologią pradziejową, rozprawę doktorską obronił w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie w 1988 r., w latach 1971-2000 pracował w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, a w latach 2000-2008 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pełnił obowiązki dyrektora i zastępcy dyrektora Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego Krzemionki Opatowskie. Brał udział i kierował licznymi pracami archeologicznymi w Polsce i za granicą, w tym także na terenie pradziejowych kopalni w Krzemionkach. Kustosz dyplomowany, obecnie na emeryturze. Autor około dwustu prac naukowych i popularnonaukowych. W ramach Wydawnictwa ENETEIA w marcu 2009 r. wydał książkę pt. „Reinkarnacja”, a w 2015 r. monografię pt. „Krzemionki Opatowskie. Monument prahistorii Europy. Kopalnie krzemienia pasiastego”. Uczestniczył on jako ekspert niezależny w pisaniu wniosku nominacyjnego.

Artur Jedynak - kustosz Działu Archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Absolwent archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiów podyplomowych Ochrona i Zarządzanie Dziedzictwem Archeologicznym współprowadzonych przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie; doktorant w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prowadził badania na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych w Polsce, w tym pradziejowych kopalniach krzemienia – „Krzemionki” i „Borownia”. Jego zainteresowania skupiają się wokół badań prahistorycznego górnictwa i związanego z nim osadnictwa, a także na tematyce ochrony dziedzictwa archeologicznego i popularyzacji archeologii. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, Planu Zarządzania Krzemionkowskim Regionem Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną (Tentative List).

Kamil Kaptur - archeolog, regionalista, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2003 r. pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kustosz w Dziale Archeologii. W ramach działalności zawodowej od wielu lat prowadzi prace badawcze w dorzeczu Kamiennej. Jego zainteresowania dotyczą głównie zagadnień archeologii regionu świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pradziejowego górnictwa krzemienia oraz osadnictwa i hutnictwa żelaza w okresie rzymskim. W swojej pracy badawczej zajmuje się ponadto dziejami staropolskiego przemysłu oraz ochroną i inwentaryzacją stanowisk dawnego górnictwa rud żelaza w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny archeologii i historii regionu. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną (Tentative List).

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy