Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Opatów we wspomnieniach jego żydowskich mieszkańców- prezentacja książki

Opatów we wspomnieniach jego żydowskich mieszkańców- prezentacja książki

Mieszkańcy Opatowa będą mogli zapoznać się z pierwszym  polskim wydaniem  wspomnień Żydów mieszkających przed wojną i w jej trakcie w tym miasteczku. Wcześniej była dostępna jedynie w wersji angielskiej i jidysz 

 - W tradycji żydowskiej jest, że po jakichś ważnych wydarzeniach, zbiera się i zapisuje się informacje o mieście, które było i żyło. Tu po II wojnie światowej potomkowie Żydów opatowskich zorganizowali się. Stworzyli taki zespół, kilka lat pracowali nad tymi wspomnieniami. Byli to Żydzi z Kanady, Brazylii, Izraela, i USA. Dla nas na pewno jest to taka księga już historyczna a dla nich już wspomnieniowa - Mówiła Maria Borzęcka z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, organizatora prezentacji tego wydawnictwa. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

W wspomnieniach  dawnych mieszkańców Opatowa, miasteczko  było  centrum ich świata, które się rozwijało i o które dbali. 

  - To, co jest uderzające, że bardzo dużo było organizacji, kółek zainteresowań teatralnych,  sportowych, po prostu Opatów tętnił życie. I też życie kulturalne, szkoły,  nie tylko powszechne, do których też chodzili Żydzi, ale szkoły żydowskie i to na bardzo dobrym poziomie, na przykład szkoły Tarbutu. A tutaj mamy oprócz tekstów też bardzo dużo fotografii.  I nareszcie możemy zobaczyć, jak ci ludzie wyglądali, spojrzeć im w twarz, w oczy.

Prezentacja książki "Apt. Księga pamięci miasteczka, którego nie ma" odbędzie się w piątek o godz.17  w nieprzypadkowym miejscu. Będzie to dawny młyn braci  Goldman a obecnie hotel i restauracja.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy