Osteoporoza występuje u ludzi obojga płci, jednak częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które ukończyły 60. rok życia. Cechuje się rozrzedzeniem tkanki kostnej. W badaniu mikroskopowym można zauważyć ilościową, a nie jakościową różnicę między kością zdrową a osteoporotycznie zmienioną. Kość przez to staje się osłabiona i łatwo dochodzi do złamań.
Osteoporoza nazywana jest również dyskretnym złodziejem kości, który przez wiele lat nie dając żadnych objawów, okrada szkielet z odłożonych tam zasobów, aż do momentu, gdy okazuje się, że kość jest już tak osłabiona, że nie może podołać działaniu normalnych nacisków i wtedy zaczynają się pojawiać objawy choroby.
A już teraz warto wiedzieć, że przed osteoporozą można się skutecznie bronić: ruchem, dietą i systematycznymi badaniami.
RUCH
Ćwiczenia powodują zagęszczenie kości. Ponadto ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Każda aktywność fizyczna jest dobra, ale w profilaktyce osteoporozy i przed złamaniami osteoporotycznymi przede wszystkim chronią spacery, szczególnie po wzniesieniach, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach lub pod górę i z górki. Ćwiczymy codziennie. Im jesteśmy starsi, tym ćwiczyć musimy więcej. Wskazana jest codzienna 30–60 -minutowa aktywność fizyczna.
DIETA
Zadbajmy o odpowiednią ilość wapnia (powyżej 1000 mg na dobę – to np. szklanka mleka i 1–2 plastry sera żółtego) i witaminy D w diecie. Jedzmy nabiał, ryby (jeśli z puszki to razem ze szkieletem) i zielonolistne warzywa. Unikajmy za to kawy i alkoholu.
BADANIA
Osteoporozę można wykryć za pomocą badania densytometrycznego czyli badania gęstości kości. Badanie nie jest bolesne ani szkodliwe. Można je wykonać w poradniach osteoporozy ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.
Ponadto pilnujmy prawidłowej wagi (BMI – wskaźnik masy ciała – ok. 25), spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu – słońce sprzyja tworzeniu się w organizmie witaminy D, dzięki której lepiej przyswajamy wapń. Nie palmy papierosów.