Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii, przebywają w domu i nie mają możliwości udziału w zajęciach oraz rehabilitacji w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych). Wsparcie polega na wypłacie 500 zł miesięcznie, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące.
Ze świadczenia mogą skorzystać: uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej; uczestnicy środowiskowych domów samopomocy;
podopieczni dziennych domów pomocy społecznej; podopieczni placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna); uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne; pełnoletni (od 18. do 25. roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych; pełnoletni (od 18. do 24. roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych.
Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Wnioski przyjmowane są przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, zgodne z miejscem zamieszkania beneficjenta.
Wnioski można składać bez konieczności wychodzenia z domu poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON https://sow.pfron.org.pl/. W imieniu osób z niepełnosprawnościami wnioski mogą złożyć rodzice lub opiekunowi prawni. Korzystając z bezpłatnego systemu SOW, można złożyć elektroniczny wniosek przez Internet również w dzień wolny od pracy, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, nawet jeśli urząd pracuje tylko zdalnie. W przypadku braku możliwości skorzystania z systemu SOW, możliwe jest także złożenie wniosku za pośrednictwem poczty w wyznaczonych przez samorządy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy.