Ten przełomowy zabieg, który wymagał doskonałego przygotowania całego zespołu, stanowi kolejny krok w zastosowaniu technologii przyszłości w leczeniu nowotworów. Wszyscy przeszli szkolenia i zostali przeegzaminowani. Pod czujnym okiem proktora dr Błażeja Nowakowskiego ordynatora Oddziału Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii prezentowali swoje umiejętności i pobierali dodatkowe wskazówki. Lekarz ma na swoim koncie już 600 operacji robotycznej histerektomii czyli usuwania macicy.
Ginekolodzy stają się więc kolejną grupą specjalistów, którzy korzystają z zaawansowanej technologii robotycznej. Pierwsze operacje za pomocą robota Da Vinci, jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, są niezwykle cenne dla pacjentek cierpiących na nowotwory narządu rodnego - Zachowana jest maksymalna precyzja operacji i radykalność. To jest bardzo ważne w onkologii, a przy tym jak najmniej urazowy przebieg zabiegu operacyjnego, co się przekłada bezpośrednio na to, co najważniejsze dla pacjentki, że pacjentka wychodzi bez żadnych urazów do domu już w drugiej, trzeciej dobie - mówił profesor.
Dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO, podkreśla, że nowa technologia otwiera przed lekarzami szeroki wachlarz możliwości podczas wykonywania zabiegów. Warto zaznaczyć, że robot Da Vinci nie wykonuje operacji samodzielnie - To lekarz dokonuje precyzyjnych ruchów, obserwując monitor, ale tu jest zespół ludzi. To nie jest tak, że tylko ja operuję. Bierze w tym udział czterech lekarzy tj. trzech lekarzy ginekologów i anestezjolog. Są dwie czy trzy instrumentariuszki i anestetyczka, czyli w sumie w tym momencie jest około 8 osób, które cały czas koło tego samego pacjenta pracują - wyjaśnia doktor.ŚCO
Pierwszą robotyczną operację ginekologiczną wykonał zespół w składzie: dr n.med. Marcin Misiek, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, kierujący Kliniką Ginekologii ŚCO - lekarz operator, dr Marcin Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej - lekarz asystujący, Barbara Bzinkowska, Aleksandra Dziwoń, Małgorzata Jurkiewicz - instrumentariuszki, Marcin Śliwa - anestetyk, dr Katarzyna Wojcieszak - specjalista anestezjologii.
Operacje z asystą Robota da Vinci odbywają się w ŚCO zaledwie od 5 października. Przeprowadzono już prawie sto zabiegów prostatektomii i dwie lobektomie. Po urologii, torakochirurgii i ginekologii robot wkroczy do chirurgii i otolaryngologii.