„Pomocna Energia 23” to wspólne ćwiczenie żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Starostwa Powiatowego Busku Zdroju, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Busko - Zdrój oraz Wydziału Zarzadzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu zaplanowano epizod z silnymi wichurami po których uszkodzeniu uległy linie energetyczne wysokiego i średniego zasilania na terenie powiatu.
Na skutek awarii budynek Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju w dniu 23 maja został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji starosta buski skierował wniosek do wojewody świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi w środę 24 maja przewieźli i zainstalowali przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju Kontenerową Elektrownię Polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Busko-Zdrój polowa elektrownia została podłączona do obiektu i zostało przywrócone zasilanie.
Ćwiczenie pk. „Pomocna Energia 23” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Elektrowni Polowej KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej, PGE z wojskiem.
Dostępność do energii elektrycznej podczas sytuacji kryzysowych jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania administracji samorządowej oraz lokalnej społeczności. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej dysponuje zasobami pozwalającymi na wsparcie samorządowców i mieszkańców naszego regionu podczas kryzysu. Wspólne ćwiczenia pozwalają nam wypracować skuteczne współdziałanie – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Na wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.
Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.
CZDA