Powszechnie uważa się, że początkujący kierowcy powodują wypadki częściej niż ci, którzy mają na koncie kilka lub więcej lat doświadczenia w fotelu kierowcy. Potwierdzają to także statystyki. Według opublikowanego w 2020 roku policyjnego raportu o stanie bezpieczeństwa na drogach szczególną uwagę należy zwrócić na grupę tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lat, charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. „Przyczyną 37,6% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a o ich ciężkości świadczy 53,2% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.” – czytamy w raporcie.1 W przypadku prawie 90% zdarzeń Policja odnotowała winę za zdarzenie po stronie kierującego.
1 https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
„W Polsce młodzi kierowcy są zdani na siebie. Stąd pomysł stworzenia Akademii Młodego Kierowcy, gdzie początkujący kierujący w specjalnych warunkach mogą zdobyć doświadczenie od najlepszych instruktorów, którzy na co dzień szkolą zawodników sportowych oraz kierowców samochodów uprzywilejowanych.” - mówi Aleksandra Michalczewska Prezes Zarządu spółki ITS Michalczewski i właściciel Autodromu Jastrząb.
Autodrom Jastrząb to najnowocześniejszy Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Polsce, dysponujący bogato wyposażonym centrum konferencyjno-szkoleniowym z własną strefą esportu i symulatorami jazdy Assetto Corsa. Serce Autodromu stanowi asfaltowo-szutrowy tor szkoleniowy o łącznej długości 3500 metrów i łącznej powierzchni 21 hektarów. Szerokość nitki trasy w najwęższym miejscu wynosi 10 metrów. Tor Jastrząb jako pierwszy ODTJ w kraju został zaprojektowany i zbudowany od podstaw w oparciu o warunki wyznaczone przez Ministra Infrastruktury, dzięki czemu oferuje możliwość korzystania z dedykowanej infrastruktury o najwyższym standardzie europejskim.
Program szkoleń Akademii Młodego Kierowcy został dostosowany do oczekiwań i potrzeb początkujących kierowców. W trakcie szkolenia kursanci są uczeni obserwowania drogi i innych jej użytkowników oraz rozpoznawania pojawiającego się z ich strony zagrożenia. Dowiadują się jak prawidłowo wykorzystywać systemy bezpieczeństwa samochodu. Celem szkolenia jest także zweryfikowanie i wyeliminowanie złych nawyków uczestników.
„Po intensywnym szkoleniu młody kierujący łatwiej określi swoją prędkość bezpieczną w trudnych warunkach jazdy. Jeśli zdarzy się niebezpieczna sytuacja na drodze – będzie wiedzieć, jak sobie poradzić.” - mówi Mateusz Bińkowski, Koordynator Szkoleń Samochodowych w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Jastrząb.
Dzięki specjalnym warunkom w postaci płyt poślizgowych oraz urządzeń służących do wprowadzania pojazdu w poślizg Tor Jastrząb daje możliwość przekonania się, jakie są możliwości własne i naszego samochodu.
Program nauczania Akademii Młodego Kierowcy obejmuje między innymi takie zagadnienia jak techniki skrętu kierownicą (skręt awaryjny, skręt szosowy, skręt manewrowy + slalom jedynkowy i dwójkowy), technika jazdy przez zakręty i optymalizacja toru jazdy, hamowanie awaryjne na wprost, slalom tyłem (obserwacja lusterek), poślizg podsterowny i nadsterowny w zakręcie, hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody, poślizg kół osi tylnej ,, Szarpak.
Dodatkowo kursanci zapoznają się z podstawami technicznej obsługi pojazdu.
„Początkujący kierowca, niezależnie od wieku, w którym otrzymał uprawnienia kierowania pojazdem, nie ma doświadczenia i pamięci mięśniowej koniecznej do tego, aby prowadzić auto w sposób bezpieczny i dostosowanych do warunków. Akademia Młodego Kierowcy pomoże uzupełnić te braki i wypracować odpowiednie nawyki” dodaje Mateusz Bińkowski.
Najbliższe nadchodzące szkolenie w ramach Akademii Młodego Kierowcy odbędzie się już 21 marca 2021. Zapisy oraz wszelkie informacje dostępne są na stronie ODTJ Autodrom Jastrząb – www.torjastrzab.pl .