Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Potomek opatowskich żydów A. J. Heschel -zasłużony dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego

Potomek opatowskich żydów A. J. Heschel  -zasłużony dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej zaprasza na wykład o Abrahamie Joshua Heschelu, wybitnym teologu i filozofie judaizmu, działaczu społecznym i potomek opatowskich rodzin chasydzkich. Rodzice Abrahama J. Heschela wywodzili się z opatowskich rodzin chasydzkich, a jeden z jego przodków został uznany za jednego najsłynniejszy rabinów z Opatowa, który żył tu na początku XIX wieku. Sam Abraham Joshua Heschel urodził się w Warszawie na początku XX wieku a zmarł w Nowym Jorku w 1972 roku .

Jego dorobek naukowy pozwolił na uznanie go za jednego z najwybitniejszych myślicieli żydowskich XX wieku. Był i jest chętnie czytany przez teologów chrześcijańskich. Na język polski przetłumaczono wiele prac Heschela. To m. in.: „Człowiek szukający Boga”, „Bóg szukający człowieka”, „Prorocy”, „Kim jest człowiek?”, „Człowiek nie jest sam. Filozofia religii”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Heschel studiował w Berlinie – na świeckim uniwersytecie i na żydowskiej uczelni. W 1933 r. obronił doktorat. Od 1940 r. mieszkał w USA, gdzie pracował jaki wykładowca akademicki.

Angażował się w wiele spraw publicznych. Brał udział m. in. w akcjach protestacyjnych przeciwko wojnie w Wietnamie, a współpracując z Martinem Lutherem Kingiem walczył o prawa obywatelskie Afroamerykanów. Upominał się także o prawa Żydów w Związku Radzieckim. Był pionierem dialogu międzyreligijnego. Podczas Soboru Watykańskiego II, w latach 60., odegrał istotną rolę w pracach nad deklaracją „Nostre aetate”, która omawia stosunek chrześcijan do innych religii, zwłaszcza do judaizmu.


A wykład o Abrahamie Joshua Heschelu, który wygłosi ks. prof. Mirosław Wróbel odbędzie się w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie. Wykład odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godz. 17. 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy