Prace obejmą kompleksowe działania konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane, mające na celu przywrócenie dawnej świetności tego zabytkowego obiektu, który figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego. W podpisaniu umowy wzięli udział starosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Woźnik, radny powiatowy Sławomir Stelmaszczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Agnieszka Prędota-Gad oraz gospodarz gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki.
Tomasz Pleban podkreślił, że pałac od wielu lat należy do powiatu kieleckiego: - Kiedyś w budynku mieściła się szkoła powiatowa, o którą sukcesywnie dbaliśmy. Więc budynek nie jest zniszczony. Obecnie jest to obiekt zabytkowy, który chcemy zrewitalizować. Dzisiaj podpisujemy umowę na remont zabytkowej bramy głównej, w tym usunięcie wtórnych tynków, odtworzenie nowych oraz konserwację rzeźb, remont ogrodzenia murowego i wymianę zniszczonego ogrodzenia siatkowego na panelowe” - wylicza starosta.
Dodatkowo, w ramach umowy zostanie przebudowany wodociąg oraz wykonane cięcia pielęgnacyjne i usunięte zniszczone drzewa, które znajdują się w złym stanie. Starosta zaznaczył, że wycinka zostanie przeprowadzona do końca roku, a niektóre prace odbędą się w przyszłym roku. Koszt inwestycji to ponad milion złotych, z czego blisko 998 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a ponad 20 tys. zł to środki własne Powiatu Kieleckiego.
Członek Zarządu Mariusz Ściana zaznaczył, że powiat przygotowuje się również do kolejnego etapu inwestycji: - Trwa ofensywa inwestycja powiatu, jest nowy budynek Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie. Teraz trwa realizacja budowy nowego internatu i kompleksu boisk. A dzisiaj podpisujemy umowę na rewitalizację tego, co znajduje się dookoła zabytkowego pałacu. Chcemy przywrócić świetlność temu miejscu, zadbać o infrastrukturę, dzięki czemu to miejsce odzyska dawną świetność. Stanie się to miejscem, gdzie będą spotykać się ludzie i cieszyć z nowego obiektu.
- W planach są również prace remontowe w budynku pałacu, takie jak renowacja tarasów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zabezpieczenie budynku przed wilgocią, a także modernizacja instalacji oraz montaż kotła na pellet i podnośnika dla osób niepełnosprawnych. Na powyższe została opracowana dokumentacja projektowa i uzyskano pozwolenie na budowę - dodaje starosta Tomasz Pleban. - Choć miejsce to wciąż nie ma uregulowanej sytuacji prawnej, będziemy prowadzić prace rewitalizacyjne, ponieważ obiekt niszczeje. Na realizację powyższych prac w zakresie pałacu oraz dalszych prac w obrębie parku, Powiat Kielecki będzie próbował pozyskać środki zewnętrzne. Jak zgodnie przyznali radni powiatowi, inwestycja w Łopusznie to dobry krok ku przyszłości tego miejsca. - Dbamy o to, co jest ważne, obiekt z XVIII wieku, wiele lat i historii z nim związanych. Pałac w Łopusznie to jest nasz skarb narodowy, o który musimy dbać - mówił Łukasz Woźnik. Z kolei Sławomir Stelmaszczyk cieszy się, że tak duże inwestycje realizowane są w sercu Łopuszna: - Jako mieszkaniec, radny gratuluję zarządowi i kolegom z powiatu.
Dyrektor szkoły Agnieszka Prędota - Gad, podkreśliła, że obiekt znajduje się z zarządzie szkoły. - Dlatego bardzo cieszę się, udało się powiatowi pozyskać pieniądze na rewitalizacje zespołu pałacowego. Burmistrz Andrzej Cieślicki dodał, że pałac znajduje się na terenie gminy. „Cieszę się, że odzyska nowy wygląd i będzie służył naszym mieszkańcom - mówił.
Projekt będzie realizowany przez firmę Usługi Budowlane Łukasz Misztal z Kielc, wyłonioną w ramach postępowania przetargowego. Przewidywany termin zakończenia prac to kwiecień 2026 roku.