Prefinansowanie dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
- Nasz region jest liderem, jeśli chodzi o program „Czyste Powietrze”. Warto zaznaczyć, że zredukowaliśmy niską emisję pyłów PM10 o 450 ton rocznie. Tych mniejszych, PM2,5 o ponad 400 tysięcy ton w skali roku. Dzięki temu oddychamy zdrowszym powietrzem – powiedział Ryszard Gliwiński. – Nową i ważną zmianą w programie jest prefinansowanie. Beneficjenci bez wystarczających funduszy mogą składać wnioski, które rozpatrywane są w ciągu dwóch tygodni. Można uzyskać nawet do 50 procent dotacji i to jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych – dodał prezes WFOŚiGW.
Już 22 tysiące podpisanych umów w regionie
Uroczyste podpisanie umowy z 22-tysięczną beneficjentką programu odbyło się w czwartek, 14 lipca, w siedzibie WFOŚiGW. Umowa została zawarta z Aleksandrą Jaworską z gminy Brody.
- Postanowiłam skorzystać z możliwości termomodernizacji domu. Program pozwoli na wymianę pieca węglowego na nowoczesny piec gazowy. O programie dowiedziałam się z mediów i cieszę się, że miałam okazję z niego skorzystać – powiedziała beneficjentka programu.
Oddychamy czystszym powietrzem
Do korzystania z programu zachęcają też parlamentarzyści z województwa świętokrzyskiego.
- Należy podkreślić fakt, że na mapie polski jesteśmy jedynym regionem, który wykazuje stuprocentową współpracę ze wszystkimi gminami województwa. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych zainteresowanych, którzy z różnych względów mogą mieć trudności z dotarciem do Kielc – powiedziała poseł Agata Wojtyszek.
- Można powiedzieć, że program „Czyste Powietrze” ma wymiar cywilizacyjny. Z przeprowadzanych badań wynika, że każdego roku około 40 tysięcy Polaków umiera z powodu chorób generowanych przez zanieczyszczone powietrze, w tym przez choroby układu oddechowego. Trybunał w Strassburgu stwierdził, że w latach 2007-2015 Polska przekraczała normy zanieczyszczenia powietrza. Były to lata rządów PO-PSL, które nie robiły nic, aby ograniczać to zjawisko i wprowadzać takie programy, jak ten – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.
- Program stanie się programem „Czyste Powietrze Plus”. Przypomnę, że wystartował w 2018 roku. Do tej pory rząd przeznaczył kwotę ponad 100 miliardów złotych na funkcjonowanie tego projektu – dodała Anna Krupka.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że program stanowi filar polskiej transformacji energetycznej. Zwrócił też uwagę na to, że jego założenia bezpośrednio przekładają się na lepszą jakość życia mieszkańców naszego regionu.
- Zaledwie cztery lata funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” pokazało, że jest to jeden z filarów naszej polskiej transformacji energetycznej. Zjawiska niezwykle pozytywnego, rozpisanego przez polski rząd na lata, ale nie odkładaliśmy tej transformacji. Oddychamy czystym powietrzem i żyjemy w coraz czystszym środowisku naturalnym – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Jak przekazał Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, na dzień dzisiejszy wpłynęło łącznie 25 202 wnioski na kwotę ponad 543 miliony złotych.