- Nie mieliśmy nigdy do czynienia z takim żywiołem. Myśleliśmy, że ten żywioł dostosuje się do nas. Nic bardziej mylnego - powiedział Przemek Kossakowski, znany podróżnik, wspominając początki programu "Down The Road". Program opowiada o jego tripie z osobami z zespołem Downa. Goście wysłuchali o jego przemyśleniach i doświadczeniach z niepełnosprawnymi. Tamten program cieszył się zainteresowaniem i przybliżył widzom świat osób z zespołem. To otworzyło nowe dyskusje odnośnie ich szans w życiu zawodowym.
Głównym tematem konferencji 13 maja, która odbyła się w Centrum Kongresowym Targów Kielce, była edukacja i aktywizacja osób niepełnosprawnych. O edukacji inkluzyjnej mówiła między innymi dr Anna Baracz, dyrektor Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Puławach. Metoda włączająca zakłada, że dzieci niepełnosprawne oraz ze spektrum mogą uczęszczać do szkoły odpowiedniej miejscu zamieszkania nie tylko integracyjnej. Szkoła musiałaby przystosować do tego odpowiednio placówkę. Dziecku z orzeczeniem przysługuje nauczyciel wspomagający. Takie dzieci ze spektrum mają jednak różne zaburzenia współistniejące. To oznacza, że przypadki nie są sobie równe. Ważne jest indywidualne rozpatrzenie sytuacji i pełna współpraca z rodzicami.
- Nie możemy wysłać dziecka, które ma zaburzoną integrację sensoryczną w aspekcie np odbioru bodźców muzycznych i skierować go tam bo to wzbudzi jego agresję i zachowania niepożądane. Będzie problem. Dla dzieci z uzdolnieniami, z wysokim ilorazem inteligencji rzeczywiście muszą być dedykowane specjalnie szkoły. Nie nazywajmy tego systemem segregacyjnym. To są po prostu delegowane specjalne szkoły dla uczniów o specjalnych zdolnościach. Bardzo dobrze bo przecież im trzeba również dać szansę na rozwój, a w szkołach ogólnodostępnych nie mamy na to czasu - zaznaczyła dyrektor.
Przemówieniom specjalistów towarzyszyły stoiska prezentujące pracę osób niepełnosprawnych w różnych zawodach. Spotkać można było między innymi fryzjerki, makijażystki i kucharzy. Na scenie swój talent zaprezentował również muzyk Michał Baumel, uczeń Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych w Kielcach. Zachwycił on publiczność swoją grą na perkusji.
Specjaliści są zgodni, że osób ze spektrum wciąż przybywa i tylko właściwa diagnoza, fachowe, indywidualne podejście usprawni funkcjonowanie w społeczeństwie.