Przystanki „na żądanie” bardziej ekologiczne
Przystanki „na żądanie” zaczną działać już od soboty, 25 czerwca. Zostaną one oznaczone specjalną tabliczką. Taka informacja pojawi się również na samym rozkładzie, zarówno na przystanku, jak również w autobusach oraz na stronie internetowej ZTM. Dodatkowo, „przystanek na żądanie” będzie też sygnalizowany w zapowiedziach głosowych.
Jak wyjaśniła Agata Wojda, wiceprezydent Kielc, głównym celem takiego rozwiązania jest zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej oraz zmniejszenie spalania, które jest największe podczas ruszania autobusu. Rozwiązanie ma korzystnie wpłynąć to na ekologię i oszczędność paliwa.
- To zwiększa płynność ruchu, wpływa na ekonomikę przejazdu, jest to także element z zakresu ekologii. To również wygoda i komfort podróżowania w autobusach. Trzeba zaznaczyć, że każde otworzenie drzwi w okresie letnim sprawia, ze spada wydajność klimatyzacji, zaś zimą powoduje wychładzanie się pojazdu – mówiła Agata Wojda.
Pasażer musi zasygnalizować chęć skorzystania z przystanku
Aby kierowca autobusu zatrzymał się na „przystanku na żądanie”, pasażer będzie musiał zasygnalizować mu taką potrzebę.
- Jeżeli będziemy chcieli wejść do autobusu z takiego przystanku, powinniśmy oczekiwać na przyjazd w widocznym dla kierowcy miejscu. Można też pomachać do niego ręką. Przy wysiadaniu z autobusu również powinniśmy stanąć w miejscu widocznym dla kierowcy i przed przystankiem nacisnąć przycisk „stop”, który znajduje się przy drzwiach wyjściowych z autobusu – tłumaczyła Barbara Damian, dyrektor ZTM.
Zmiany w działaniu komunikacji obejmą trzynaście linii autobusowych
Wakacyjne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wejdą w życie 25 czerwca. Obejmą one również rozkłady jazdy aż trzynastu linii autobusowych: 4, 8, 13, 30, 34, 35, 36, 46, 53, 102, 105, 112, z kolei w przypadku linii 104 jej kursowanie zostanie całkowicie zawieszone w okresie wakacyjnym.
Wakacyjne rozkłady jazdy dostępne są tutaj.
Dodatkowo będzie przeprowadzony pilotaż uwzględniający m.in. czas przejazdu autobusów. Na podstawie zgromadzonych informacji mają być wprowadzane korekty w rozkładach jazdy. W czasie wakacji osoby korzystające z komunikacji miejskiej mogą również zgłaszać swoje uwagi dotyczące nowych zasad do Zarządu Transportu Miejskiego.