Prawie co czwarty to uczeń klas pierwszych. W szkołach powiatu buskiego kształcić się będzie także ok. 28 uczniów z Ukrainy na 890 tegorocznych pierwszoklasistów.
Uczniowie liceów ogólnokształcących będą uczyć się w klasach o profilu: humanistycznym, lingwistycznym, matematyczno-fizycznym, matematyczno-biologicznym, matematyczno - geograficznym, biologiczno – chemicznym i biologiczno – sportowym.
W technikach uczniowie będą się kształcić na przyszłych: ekonomistów, hotelarzy, budowlańców, geodetów, logistyków, architektów krajobrazu, gastronomów, informatyków i specjalistów z zakresu energetyki odnawialnej, a także z zakresu mechaniki samochodowej.
Szkoły branżowe natomiast wykształcą m. in. przyszłych mechaników, elektryków, budowlańców, kelnerów, kucharzy, fryzjerów, cukierników, krawców i ślusarzy.
Część uczniów podczas inauguracji roku szkolnego otrzymała stypendia Stypendia Starosty Buskiego za bardzo dobre wyniki w nauce. W tym roku szkolnym wynosi to kwota 370 zł, która będzie wypłacana uczniom w okresie od września 2023 r. do czerwca 2024 r.
Uczniów buskich szkół średnich w tym roku szkolnym przywitało kilka zmian. Jedną z nich są dodatkowe miejsca nauki. Powodem jest większa o blisko 270 ilość uczniów, którzy rozpoczęli edukację w szkołach ponadpodstawowych. Konieczne więc było przygotowanie dodatkowych lokalizacji do prowadzenia zajęć.
I tak I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika organizują część zajęć w budynku dawnego "medyka" przy ul. Armii Krajowej 19.
Natomiast Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego organizuje część zajęć z zakresu kształcenia zawodowego w swojej dawnej siedzibie przy ul. Bohaterów Warszawy 120 (budynek C).
Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych nie musi tworzyć dodatkowych lokalizacji, bo posiada rozbudowaną i nowoczesna bazę Warsztatów Szkolnych, gdzie przeniesiona zostanie część zajęć.
Zwiększona liczba uczniów oznacza również więcej pracy dla nauczycieli. Dlatego w tym roku szkolnym przestaje obowiązywać regulacja dotycząca limitu godzin ponadwymiarowych. Do tej pory było to maksymalnie 1,5 etatu. Obecnie nauczyciele, którzy wyrażą na to zgodę, będą mogli pracować powyżej tego limitu – oczywiście za dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu. A kadrę stanowi ponad 380 nauczycieli.