Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Robot Da Vinci ŚCO ma już rok

Robot Da Vinci ŚCO ma już rok

- Jesteśmy liderami w Polsce jeżeli chodzi o wykorzystanie Robota Da Vinci. W trzecim kwartale wykonaliśmy 112 zabiegów, a średnia polska wynosi 76. Mamy znakomity zespół chirurgów, pielęgniarek, anestezjologów. Ten robot pracuje przez 12, nawet 14 godzin pięć do 6 razy w tygodniu - zaznacza prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Pacjenci bardzo szybko po zabiegu wracają do zdrowia.

Pani Grażyna z Jędrzejowa miała usunięty guz jelita grubego - Bardzo dobrze się czuję. W jednym tygodniu przyszłam, w poniedziałek wyszłam i zaledwie po dwóch dniach w domu przyjechałam na opatrunek. Mam zaledwie 3 plasterki. Mogę powiedzieć, że zostałam uratowana - mówiła pani Grażyna.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

- Po powrocie na salę z sali zabiegowej, właściwie już mogłam siadać - mówiła pani Elżbieta po usunięcia płata płuca

Robot Da Vinci oszczędza czas i pieniądze również skracając czas pobytu pacjentów w szpitalu. Dzięki krótkiej  rekonwalescencji, można szybko wdrożyć też potrzebne leczenie chemią. 

 - W innych szpitalach pacjenci po zabiegach są kierowani na radioterapię, chemioterapię i stoją później w kolejkach, a czas biegnie. W chirurgii głowy i szyi standardem absolutnym jest rozpoczęcie radioterapii do 2 miesięcy po zabiegu. U nas dzieje się to bez problemu. To centrum kwitnie -  podkreślił przy tym zasługi dyrektora centrum, Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Podziękowała również Renata Janik, marszałek województwa, zapewniając dalsze wsparcie dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - Przekazaliśmy w formie dotacji 425 tysięcy złotych na rozbudowę już funkcjonującego w ŚCO tomografu komputerowego o oprogramowanie do badań kardiologicznych. Bardzo się cieszę, że dzięki dobremu gospodarowaniu środkami z budżetu województwa pacjenci mogą być leczeni z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń - mówiła marszałek.

Lekarze zapewnili, że planują wdrażanie dalszych planów rozwoju centrum, wyrazili też potrzebę drugiej maszyny Robota Da Vinci. W spotkaniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii uczestniczyli również: dr hab. n. med. Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO, dr n. med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii, dr n.med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii, Joanna Niechciał - koordynator Bloku Operacyjnego, dr n.med. Jolanta Smok-Kalwat, zastępca dyrektora ds. klinicznych.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy