Przestrzeń urbanistyczna dolnej części Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia na dzień zmienia się na naszych oczach, by nadążyć za tempem dzisiejszej cywilizacji, mówił na zwołanej konferencji prasowej, prezydent miasta Jarosław Górczyński.
- Dziewicze tereny kiedyś, a dziś piękny odcinek drogi. On dopiero będzie w pełni wykorzystany wtedy, gdy pod koniec tego roku odbierzemy ten drugi odcinek łącznika ulicy Chrzanowskiego z ulicą Furmańską, ale przygotowujemy się też równolegle do kolejnego odcinka od ulicy Kilińskiego do tego nowego odcinka tutaj, gdzie dziś jesteśmy. Ten układ komunikacyjny w dolnej części miasta w zapleczu hurtowni i w zapleczu takim handlowo - gospodarczym Ostrowca Świętokrzyskiego przy ulicy Kilińskiego zmienia swoje oblicze. Te tereny otworzą się na inwestycje, pod nową zabudowę hal i magazynów i dzięki temu na nowe miejsca pracy.
Teren pod budowę ronda i łącznika okazał się wyjątkowo trudny, mówi Krzysztof Kowalski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
- Pierwszy raz spotkaliśmy się z tak trudnym terenem budowy. Tereny w większości bagniste. Trzeba było wymienić ponad metr głębokości gruntu po to żeby to, co wybudowaliśmy było stabilne i przetrwało na wiele lat.
W samym sercu ronda powstał zieleniec, ze starannie dobranymi gatunkami roślin. Co ważne o zasadzone na nim rośliny będzie dbał innowacyjny system podlewania, mówi Milena Gawąd, kierownik Referatu Zieleni Miejskiej.
- Posadzone zostały trzy sztuki brzozy pożytecznej, odmiana wielopniowa, która będzie miała coraz piękniejszą białą korę i liliowiec ogrodowy w pomarańczowo - czerwonych kwiatach. On już w tym roku zakwitnie i będzie kwitł od wczesnego lata, aż do późnej jesieni, do października. Nowością jest automatyczne nawadnianie, rośliny są bezpieczne, bo tutaj narażone są na duże nasłonecznienie i na ekstremalne warunki ze względu na ilość spalin samochodowych. Nawadnianiem steruje sterownik, ustawiony na podlewanie dwa razy dziennie, o godzinie piątej rano i późnym wieczorem o godzinie dwudziestej drugiej. Można nim sterować przez aplikację zainstalowaną w telefonie.
Niebawem wspomniany system podlewania roślin zostanie zastosowany również na Rondzie Republiki Ostrowieckiej. Koszt wykonania łącznika ulicy Furmańskiej z Denkowską wraz z rondem opiewa na kwotę blisko 3 mln 400 tys. Zł brutto, z czego Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło blisko 2 mln zł brutto.