Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Rozkwit Muzeum Wsi Kieleckiej

Rozkwit Muzeum Wsi Kieleckiej
To muzeum etnograficzne będące największym w Polsce depozytariuszem rzeźb Jana Bernasiewicza, z zadowoleniem ogłasza plany rozbudowy kolekcji artysty. - To dla nas niewątpliwie moment historyczny  - mówi Tomasz Dulny, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni. To tam eksponowane są rzeźby tego znakomitego artysty ludowego pochodzącego z Jaworzni k. Kielc. Zgodnie z wolą Bernasiewicza, jego dzieła trafiły do MWK i obecnie są prezentowane na wystawie stałej zatytułowanej „Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca ogrodu rzeźb” w Zagrodzie z Bukowskiej Woli.
Muzeum dąży do powiększenia kolekcji o unikatowe materiały, takie jak fotografie ilustrujące życie artysty oraz nagrania audio zawierające jego głos.  -Naszym zamiarem jest pozyskanie kolekcji i na jej podstawie stworzenie albumu fotografii, wystawy i innych działań, które wzmocnią pozycję MWK na mapie muzeów skansenowskich - wyjaśnia kierownik. Trwają obecnie negocjacje cenowe w sprawie zakupu tej wyjątkowej dokumentacji.
Przygotowania do Sezonu w Parku Etnograficznym
Muzeum intensywnie pracuje nad przygotowaniami do nowego sezonu w Parku Etnograficznym. -Staramy się pozyskać środki na wybudowanie drugiego wjazdu do skansenu - mówi Katarzyna Korus, Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej - Musimy mieć alternatywną drogę dojazdową ze względów bezpieczeństwa, ale także, aby zmniejszyć napór aut na parking główny.
Alternatywny wjazd ma umożliwić dojazd bezpośrednio na teren przystani kajakowej nad Czarną Nidą.
Aktualności z Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum zaprasza do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.  - Czas trwania to około 1,5 godziny, zapraszamy osoby indywidualne oraz grupy do 30 osób  - informuje Muzeum. W trakcie oprowadzania historyk omawia losy mieszkańców wsi z okresu II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem martyrologii polskich miejscowości.
Sami Swoi: Nowe Możliwości Promocji
Park Etnograficzny w Tokarni, który przynależy do muzeum, stał się planem filmowym już kilkunastu filmów fabularnych. W ubiegłym roku było ich aż trzy. Najnowszą produkcję "Sami Swoi: Początek" można oglądać w kinach już od 16 lutego. - Jesteśmy przekonani, że okaże się wielkim sukcesem, na którym także i my skorzystamy - zaznaczyła Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Zagrały tu pokolenia znanych aktorów. Również dyrektor będzie można wypatrzeć na ekranie w epizodycznej roli, w tańcu. - Do roli trzeba było się dostosować. Musiałam zmyć makijaż, ukryć pod chustką włosy, zdjąć paznokcie, a nawet wymazać je specjalną mazią, ale to nie był dla mnie problem. Wszyscy byliśmy w ten sposób ucharakteryzowani. - zdradziła dyrektor. Ta ekipa filmowa przebywała na terenie Tokarni pół roku.
Mimo że obiekty filmowe zostały przywrócone do stanu pierwotnego, Muzeum zamierza zachować słynny płot dzielący posesje Kargula i Pawlaka. Opracowana zostanie także ulotka z mapą, która poprowadzi turystów szlakiem najbardziej znanych filmów, które powstały w skansenie. Będą również standy do zdjęć z postaciami z filmów. O wszystkim opowie też przewodnik.
Aktywna Rola Muzeum w Świętokrzyskim Convention Bureau
Muzeum Wsi Kieleckiej aktywnie uczestniczy w pracach Świętokrzyskiego Convention Bureau, zajmującego się pozyskiwaniem konferencji, kongresów i innych wydarzeń dla klientów z branży MICE. Park Etnograficzny w Tokarni pomyślnie przeszedł weryfikację jako miejsce, które ma do tego potencjał.
Dofinansowanie Projektów Kulturalnych
Muzeum aplikuje o dofinansowanie w ramach projektów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składając 6 wniosków. W ramach jednego z nich jest konserwacja karawanu pogrzebowego ze zbiorów muzeum. Wartość projektu wynosi 204 tys. zł, a eksponat jest ewenementem na skalę całego kraju.
Obchody 81. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów
Muzeum rozpoczęło przygotowania do obchodów 81. rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów wraz Urzędem Marszałkowskim i Instytutem Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach. - Planujemy zorganizować ogólnopolską konferencję naukową oraz panel historyczny dla studentów - mówi dyrektor.
Przygotowania do Kiermaszu Świątecznego
Mimo planowanego remontu Dworku Laszczyków w Kielcach, Muzeum nie rezygnuje z organizacji Kiermaszu Świątecznego," informuje Muzeum. Już od stycznia napływają zgłoszenia chętnych wystawców, a formularz zapisów dostępny jest na stronie internetowej www.mwk.com.pl
 O nowych dofinansowanych przez województwo inwestycjach Muzeum Wsi Kieleckiej pisaliśmy tutaj:
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/swietokrzyskie/plany-rozwoju-muzeum-wsi-kieleckiej/72330

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy