Program „Ciepłe Mieszkanie” ma służyć mieszkańcom budynków wielorodzinnych
Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW przyznał, że program „Ciepłe Mieszkanie” daje szereg możliwości mieszkańcom wielorodzinnych budynków.
- W ramach tego programu chcemy wesprzeć osoby zamieszkujące budynki wielorodzinne. W naszym województwie może z niego skorzystać ponad 26 tysięcy lokali mieszkalnych. Finansowanie dotyczy m.in. realizacji instalacji centralnego ogrzewania, wymiany źródła ciepła, czy też stolarki okiennej. Dodatkowo, dla szesnastu gmin naszego województwa, w których zanotowano przekroczenia norm pyłów PM10 i PM2,5 przewidzieliśmy zwiększenie dotacji do maksymalnej kwoty 39,9 tysięcy złotych – mówił Ryszard Gliwiński.
Świętokrzyscy parlamentarzyści podkreślają, że program jest ważnym etapem na drodze do poprawy stanu środowiska, ale też efektywnego zarządzania energią. Twierdzą też, że jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie w realizowaniu transformacji energetycznej w naszym regionie.
- Program „Ciepłe Mieszkanie” to coś, na co czekali właściciele budynków wielorodzinnych. Bardzo istotny element troski o środowisko na poziomie lokalnym. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, które przełoży się na większą efektywność energetyczną i troskę o czyste powietrze, a tym samym o zdrowie obywateli – mówił senator Krzysztof Słoń.
Troska o środowisko i efektywne zarządzanie energią
„Ciepłe Mieszkanie” ma także przełożyć się bezpośrednio na poprawę jakości powietrza i stanu lokalnego środowiska. Jeszcze jednym atutem programu ma być efektywne zarządzanie źródłami energii, co w konsekwencji ma znaleźć odzwierciedlenie w niższych opłatach za jej eksploatację.
- Ten program to niejako uzupełnienie cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „Czyste Powietrze”, z którego skorzystało tak wielu mieszkańców naszego województwa. Celem tego programu jest zatroszczenie się o jakość naszego środowiska, ale też o ekonomiczne zarządzanie energią. W efekcie wdrożenie programu przyczyni się do obniżenia opłat za energię w gospodarstwach domowych – wyjaśniła wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
- W centrum Kielc znajduje się wiele leciwych kamienic, które zimą w dużej mierze odpowiadają za powstawanie smogu w Kielcach właśnie przez opalanie starymi piecami. Program „Ciepłe Mieszkanie” ma służyć temu, by te najstarsze piece znikały z naszej przestrzeni – mówił wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak.
Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów beneficjenta i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł.
Budżet na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie” wynosi 1,4 mld złotych.
Więcej na temat dotacji udzielanych w ramach programu TUTAJ.