W październiku i listopadzie br. powstało 4 760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia. Tylko w listopadzie powstało 2 730 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których odnotowano 151 osób rannych i 42 osoby śmiertelne.
Wśród niechlubnej czołówki największej liczby interwencji oraz wypadków tego typu, na szczęście nie ma województwa świętokrzyskiego. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko jest ich więcej niż poza sezonem grzewczym. Oznacza to, że trzeba zachować szczególną czujność na wypadek wszelkich nieprawidłowości. Konieczne jest też zadbanie o czystość kominów. Zazwyczaj przed sezonem kominiarzem sprawdzają wentylację w pomieszczeniach mieszkalnych.
Najlepszym rozwiązaniem są też domowe czujki dymu i czadu!
Domowe czujki dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem lub emisją tlenku węgla. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru/emisji czadu, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, o niebezpieczeństwie, co umożliwia w wielu wypadkach szybkie opuszczenie domu oraz wezwanie straży pożarnej.
Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma europejski certyfikat zgodności CE, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat.
Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.
Jak wyglądają najwyższe noty pożarów i zgłoszeń wycieków czadu w Polsce?
Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych powstało na terenie województw:
- mazowieckiego - 744
- śląskiego - 433
- wielkopolskiego - 399
- dolnośląskiego - 396
- małopolskiego - 310
Ponadto, przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla. W zdarzeniach tych 250 osób uległo podtruciu a niestety osiem osób straciło życie. W samym listopadzie tego roku odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, w których 171 osób uległo podtruciu a 5 osób zatruło się śmiertelnie.
Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla dotyczyło województw:
- śląskiego - 126
- dolnośląskiego - 80
- wielkopolskiego - 40
- małopolskiego - 37
- zachodniopomorskiego - 36
- mazowieckiego - 35
Strażacy w tym okresie notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października straż pożarna interweniowała już 1949 razy. Niestety 7 osób straciło życie a 10 odniosło obrażenia. W samym listopadzie tego roku strażacy odnotowali 1 231 pożarów sadzy w kominie. Niestety 1 osoba straciła życie a 7 odniosło obrażenia.
Największa liczba pożarów sadzy w kominie powstała na terenie województw:
- mazowieckiego - 236
- wielkopolskiego - 221
- warmińsko-mazurskiego - 138
- zachodniopomorskiego - 129
- podlaskiego - 123
- pomorskiego - 122