Grupa przestępcza działała w latach 2015-2019 w 31 miastach na terenie Polski. Członkowie grupy wykorzystywali podmioty gospodarcze, z siedzibami w Czechach i Polsce, do urządzania gier hazardowych na automatach. Pozorowali legalną działalność, zgromadzili opinie biegłych, z których wynikało, że w lokalach znajdują się gry zręcznościowe.
"Śledztwo potwierdziło jednak, że są to maszyny, na których urządzano gry hazardowe, tzn. gry miały charakter losowy, a wygrana nie zależała od umiejętności gracza" - mówi Anna Jasnosz rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.
Do magazynów KAS trafiło 360 automatów do gier oraz znajdujące się w nich ponad 153 tys. zł. Oszacowano, że zyski z nielegalnej działalności przekroczyły 8,5 mln. zł.
W toku postępowania obok tymczasowego aresztowania wobec sześciu osób zastosowano również wobec oskarżonych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m. in. dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych, a także na poczet orzeczenia kar majątkowych dokonano zabezpieczenia mienia oskarżonych poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach, zajęcie udziałów w spółkach prawa handlowego oraz środków pieniężnych.
"Spośród 29 osób 19 osób oskarżono m. in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kolejne 9 to właściciele lokali, do których wstawiano automaty do gier oraz biegły, który na zamówienie grupy przestępczej sporządzał opinie, negujące hazardowy charakter gier" - informuje Prokurator Katarzyna Duda rzecznik Prokuratury Regionalej w Krakowie
Akt oskarżenia, dotyczy czynów art. 258§3 kodeksu karnego ( tzw. kierowanie zorganizowana grupą przestępczą, zagrożone odpowiedzialnością karną do 10 lat pozbawienia wolności ), z art. 258§1 kodeksu karnego (tzw. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zagrożone odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności), z art. 107 § 3 kodeksu karnego skarbowego w zw. z art. 37 § 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego (tzw. urządzanie gier hazardowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych zagrożone odpowiedzialnością karną do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności), z art. 18 § 3 kodeksu karnego w zw. z art. 20 § 2 kodeksu karnego skarbowego w zw. z art. 107 § 3 kodeksu karnego skarbowego w zw. z art. 37 § 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego ( tzw. pomocnictwo do urządzania gier hazardowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych zagrożone odpowiedzialnością karną do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności) oraz z art. 18§3 kodeksu karnego w zw. z art. 20 § 2 kodeksu karnego skarbowego w zw. z art. 107 § 3 kodeksu karnego skarbowego ( tzw. pomocnictwo do urządzania gier hazardowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zagrożone odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności).