Perseidy to niewielkie odłamki skalne, pozostawione przez kometę 109P Swift-Tuttle, która co jakiś czas powraca w okolicę Słońca, zostawiając kolejne "kamyczki". To dzięki niej każdego roku w ciepłe letnie noce możemy obserwować jeden z ciekawszych rojów meteorów jakim są Perseidy.
Swoją nazwę zawdzięczają gwiazdozbiorowi Perseusza, ponieważ tuż obok niego znajduje się radiant roju. To pozorne miejsce na niebie, z którego wylatują meteory. Gwiazdozbiór ujrzymy, gdy zlokalizujemy na niebie Kasjopeję - inną konstelacje jednak dość charakterystyczną ze względu na swój wygląd a przypomina potężną literkę W. Perseusz znajduje się tuż pod nią, jednak najwyżej jest w drugiej części nocy i to wtedy warto rozpocząć swoje obserwacje, patrząc na zachód lub wschód od konstelacji, jednak meteory będą latać po całym niebie.
Czym są Perseidy?
To niewielkie odłamki skalne, często wielkości ziarnka piasku, jednak zdarzają się większe. Wpadają w atmosferę z prędkością 72km/h i spalając się w kontakcie z atmosferą tworzą zjawisko meteoru, to ta flara, którą widzimy jako efekt "spadającej gwiazdy". Zdarzają się jednak większe odłamki, co automatycznie powoduje większy błysk, rozświetlając mrok nocy - co nazywamy bolidem. Czasem słychać też świst.
Kiedy wyjść na obserwację?
Perseidy widać całą noc, jednak najlepiej w drugiej części nocy kiedy radiant roju znajduje się już wysoko nad horyzontem, to wtedy zaobserwujemy najwięcej gwiazd. Zdarzają się też tzw. piki, czyli chwilowo zwiększona ilość meteorów na niebie, później się one osłabiają, by za godzinę lub dwie ponownie tworzyć spektakl, dlatego warto poświęcić na nie całą noc, zabrać ciepłe ubranie i herbatę w termosie.
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/swietokrzyskie/zorza-polarna-znow-zablysla-nad-regionem/76383
Jaka pogoda?
Niebo w całym województwie ma być bezchmurne a w obserwacjach wyjątkowo nie będzie przeszkadzał księżyc. Dodatkowo tegoroczne maksimum może być jednym z najlepszych ostatnich lat za sprawą zorzy polarnej, ta pojawiła się już poprzedniej nocy a prognozy wskazują, że również dziś może dać mocny pokaz na niebie i to w całym województwie. Szykujcie więc aparaty, a o tym jak fotografować to magiczne zjawisko, pisali łowcy burz w swoich mediach społecznościowych: