W obradach wezmą udział lekarze ginekolodzy i położnicy zatrudnieni w staszowskim szpitalu oraz inni zaproszeni goście. Celem jest wypracowanie rozwiązań umożliwiających wznowienie pracy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w szpitalu.
W starostwie staszowskim odbyły się rozmowy starosty Romualda Zgrzywy z lekarzami: dr. Romanem Gorostowiczem, dr. Tadeuszem Lechem i dr. Sadikiem Abazidem. Wstępnie podjęto już uzgodnienia dotyczące wznowienia pracy oddziału.
Przypomnijmy, że 22 kwietnia 2024 roku szpital w Staszowie wstrzymał przyjęcia na Oddział Położniczo-Ginekologiczny z powodu braków kadrowych. W oficjalnym komunikacie dyrekcja szpitala poinformowała o wstrzymaniu przyjęć pacjentek w trybie nagłym i planowym. Starostwo Powiatowe w Staszowie wyjaśniło, że zamknięcie oddziału na okres trzech miesięcy było konieczne ze względu na brak personelu.
Starosta Zgrzywa, w porozumieniu z Moniką Kosałką, przewodniczącą Komisji Zdrowia, oraz dyrektorem szpitala Pawłem Wojtasikiem, podjęli decyzję o pilnym zwołaniu posiedzenia komisji. Celem jest omówienie możliwości przywrócenia funkcjonowania oddziału.
Zamknięcie oddziału wywołało szerokie poruszenie w lokalnej społeczności. Zaledwie dwa lata wcześniej oddział przeszedł kompleksowy remont. To tym bardziej pokazuje dramat zamknięcia placówki. Pracownicy szpitala oraz mieszkańcy apelowali o pomoc, podkreślając, że jest to jedyna porodówka w powiecie staszowskim. Obecnie kobieta ze skurczami porodowymi musi przebyć nawet 80 km zanim znajdzie się pod opieką specjalistów.
- Ratujmy Naszą Porodówkę - To Nasze Serce! - apelowali wiosną pracownicy szpitala. - Nasza ukochana porodówka, miejsce, w którym powstają pierwsze uśmiechy, pierwsze westchnienia, pierwsze spojrzenia miłości, stoi na krawędzi zamknięcia. Nie chcemy stracić tego, co jest dla nas takie ważne, tego co daje nadzieje na rozwój naszego miasta.
- To nie do pomyślenia - pisano w social mediach.
Personel potwierdza widoczny wcześniej problem. Po odejściu lekarzy w wieku emerytalnym nie udało się znaleźć młodych specjalistów, którzy przejęliby ich obowiązki. Kandydaci na te stanowiska uznawali oferowane warunki pracy za nieatrakcyjne. Brak spotkań zarządu z personelem w celu omówienia problemu pogorszył sytuację. Kobiety wyrażają swój żal i strach z powodu braku opieki medycznej dla ciężarnych.
Teraz dzięki wspólnym wysiłkom lokalnych władz i społeczności pojawiła się nadzieja na wznowienie pracy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Posiedzenie Komisji Zdrowia ma na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań i harmonogramu działań, które umożliwią ponowne otwarcie oddziału.
Dalszymi informacjami podzielimy się z Państwem na naszym portalu i na antenie Radia Rekord Świętokrzyskie 100.8 FM