Obecnie funkcjonujący w województwie świętokrzyskim system wsparcia zwrotnego, opiera się na działalności instytucji, które od wielu lat udzielają przedsiębiorcom, w szczególności sektorowi MŚP, pożyczek i poręczeń przede wszystkim w oparciu o środki unijne.
- Musimy pamiętać o tym, że w przyszłości możliwości wykorzystania środków unijnych na ten cel będą się wyczerpywać, ale kapitał przeznaczony na instrumenty finansowe, wykorzystywany w perspektywie finansowej 2007-2013 oraz 2014-2020 po zakończeniu realizacji programów operacyjnych, pozostanie w dyspozycji zarządów poszczególnych województw - mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Dlatego też zarząd województwa podjął uchwałę o przekształceniu Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego w Świętokrzyski Fundusz Rozwoju. Jego głównym zadaniem będzie wspieranie i promowanie rozwoju regionu, poprzez wprowadzanie instrumentów finansowych, przeznaczonych na realizację celów polityki rozwoju województwa, w tym na kreowanie aktywności podmiotów gospodarczych.
Jak podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Fundusz Rozwoju w swojej formule wykraczać będzie poza rolę funduszu pożyczkowego, czy poręczeniowego i łączyć będzie w sobie cechy menadżera funduszy oraz instytucji otoczenia biznesu, świadczącej zapewniającej zarówno produkty finansowe, ale również profesjonalne wsparcie dla podmiotów gospodarczych. W dalszej perspektywie oferta RFRWŚ będzie wzbogacona o instrumenty kapitałowe, ale nie jest wykluczone również wsparcie adresowane do samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych.
Oprócz produktów oferowanych obecnie przez pośredników finansowych w województwie świętokrzyskim, ograniczonego do pożyczek i poręczeń, dzięki ŚFR przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z pomocy zwrotnej i wejścia kapitałowego, faktoringu, linii pożyczkowych oraz profesjonalnego wsparcia w prowadzeniu działalności.
- Powołanie Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju stanowi odpowiedź na wyzwania wiążące się z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w ramach której wsparcie dla przedsiębiorstw w większym stopniu oparte zostanie o zwrotne instrumenty finansowe - podkreśla marszałek Bętkowski. - To bardzo ważne w sytuacji kryzysu ekonomicznego wywołanego przez pandemię koronawirusa.