I Kompania Kadrowa – pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca" i Polskich Drużyn Strzeleckich jako związek Wojska Polskiego.
Dokładnie 105 lat temu, w środę 12 sierpnia 1914 roku do Kielc wkroczyli żołnierze. W 1914 roku Strzelcy I Kompanii Kadrowej na rozkaz Józefa Piłsudskiego wymaszerowali z Oleandrów, przekraczając granice zaboru rosyjskiego i wkraczając do Kielc dali tym samym nadzieję na odzyskanie wolności. „ Kadrówka” aktywnie walczyła o odzyskanie niepodległości podczas I wojny światowej.
W poniedziałkowych uroczystościach pod pomnikiem Czwórki Legionów i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego wzięli udział Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego i Andrzej Pruś przewodniczący sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Marsz to nie tylko uczczenie bohaterstwa, ale też możliwość spotkania ludzi związanych z czynem niepodległościowym. Jego uczestnicy otrzymują pamiątkowe odznaki. W tym roku maszerowali pod nowym sztandarem. Komendantem marszu był Dionizy Krawczyński – prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobach poległych legionistów i żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej na cmentarzu wojskowym. Kolejnym miejscem postoju „Kadrówki” była kapliczka na rogu ulic Krakowskiej oraz Gagarina, gdzie w 1914 roku ułan Czesław Bankiewicz „Skaut” meldował Józefowi Piłsudskiemu o dotarciu do Kielc. Marsz odbywał się pod patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. List od prezydenta, kierowany do uczestników Marszu odczytał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
– Cieszę się, że marsz gromadzi tak wielu Polaków różnych pokoleń, tak wielu młodych. Jestem przekonany, że tak, jak ludzie z tamtego niewielkiego oddziału, z którego po 1914 r. zrodziła się niepodległa Polska, tak dzisiejsi uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przekażą dalej swoje umiłowanie Ojczyzny, ideały które bliskie były sercom żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego – mówił minister Kolarski. – Szczególne miejsce zajmuje tu odwaga myślenia o Polsce, w perspektywie jej przyszłości i możliwości wcielenia w czyn tego, co z pozoru może wydawać się trudne, lub niemożliwe. Taką odwagę mieli legioniści, taką odwagę macie dzisiaj wy, idący marszem – dodał minister
Pod dawnym pałacem biskupów krakowskich, gdzie przeszli uczestnicy 54. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wygłoszono apel pamięci, oddano salwę honorową oraz odczytano rozkaz o jego rozwiązaniu.