Zakwalifikowanych do udziału w rekrutacji zostało 979 osób. Pozostałe osoby nie spełniły wszystkich warunków do dalszego udziału w naborze m.in. dlatego, że nie wprowadziły do sytemu naboru wyników egzaminu ósmoklasisty, czy ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Ostatecznie 922 osoby zostały zakwalifikowane przez system naboru i otrzymały miejsce w klasie pierwszej zgodnie ze swoją listą preferencji. Spośród wszystkich zakwalifikowanych osób ok. 73% to kandydaci z Powiatu Buskiego, natomiast ok. 27% to osoby spoza naszego Powiatu.
Najwięcej absolwentów szkół podstawowych zostało zakwalifikowanych do techników, to blisko 46% Drugie miejsce w tym rankingu zajęły licea ogólnokształcące, tam chęć nauki zadeklarowała ok. 45%. Branżowe szkoły I stopnia przyjmą ok. 9% wszystkich kandydatów do klas pierwszych.
Wśród liceów najwięcej, bo aż 299 kandydatów zostało zakwalifikowanych do I Liceum Ogólnokształcącego, które w tym roku utworzy aż 9 oddziałów klas pierwszych. Na drugiej pozycji jest III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych.
Zdecydowana większość kandydatów do liceów ogólnokształcących, czyli ok. 52% planuje podjąć naukę w oddziałach realizujących w zakresie rozszerzonym biologię. Tu za tym profilem pod względem popularności uplasowały się oddziały, w których przedmiotem rozszerzonym jest matematyka. Najmniej uczniów wybrało klasy humanistyczne.
W technikach najwięcej osób zostało zakwalifikowanych do kształcenia w zawodzie technik informatyk, na drugim miejscu pod względem liczby kandydatów jest technik hotelarstwa. W pozostałych zawodach utworzono mniej klas, jednak ich obłożenie jest pełne, poza oddziałami kształcącymi w zawodach technik informatyk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, gdzie jeszcze są pojedyncze miejsca wolne.
Na 28 oddziałów planowanych do utworzenia w roku szkolnym 2023/2024, w 23 jest maksymalne obłożenie, natomiast w 5 oddziałach są jeszcze pojedyncze wolne miejsca (2 oddziały w liceach, 2 oddziały w technikach i 1 oddział w szkole branżowej). Osoby, które nie zakwalifikowały się w pierwszym etapie naboru, mogą się jeszcze ubiegać o przyjęcie do: I Liceum Ogólnokształcącego (klasa matematyczno-fizyczna i klasa lingwistyczna), Technikum Nr 2 (technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) oraz Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 2 (mechanik pojazdów samochodowych).
Ponadto wolnymi miejscami dysponują jeszcze Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Busku - Zdroju i w Broninie.
Ośrodek w Busku - Zdroju oferuje kształcenie w następujących szkołach:
- Szkoła Podstawowa,
- Liceum Ogólnokształcące,
- Technikum, które może kształcić w zawodach: technik informatyk, technik ekonomista, technik elektryk, technik mechanik, technik spawalnictwa, technik spedytor, technik przemysłu mody,
- Szkoła Branżowa I Stopnia, która może kształcić w zawodach: krawiec, elektromechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, elektryk, ślusarz,
- Szkoła Policealna: technik administracji, technik bhp, asystent osoby niepełnosprawnej.
Ośrodek w Broninie oferuje kształcenie w:
- Szkole Podstawowej,
- Szkole Branżowej I Stopnia, która może kształcić w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, cukiernik, kucharz.
- Szkole Przysposabiającej do Pracy.
Kolejnym etapem naboru jest potwierdzenie przez osoby zakwalifikowane woli podjęcia nauki poprzez złożenie oryginałów dokumentów. Kandydaci zakwalifikowani mają na to czas do 27 lipca br. do godziny 15.00. Ogłoszenie list osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych nastąpi 28 lipca 2023