„Tematem tegorocznego buskiego wydarzenia było hasło przewodnie Światowej Organizacji Zdrowia „Ratujmy życie! (...)” #ZdrowieDlaWszystkich #WHO75.
W programie znalazły się prezentacje przygotowane przez buskie placówki oświatowe. Wręczono też Certyfikaty Szkole Promującej Zdrowie i Przedszkolu Promujące Zdrowie a także zaproszeń do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.
Certyfikaty Szkoła Promująca Zdrowie otrzymały następujące placówki oświatowe- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Kielcach, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie.
Zaproszenia do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie otrzymały następujące placówki oświatowe- 1. Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Kluczewsku, Przedszkole w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Kluczewsku orz Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Gadce.
Był też wykład wygłoszony przez Annę Śledzik doradcę metodycznego w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju na temat: „Odcinamy napięcie, czyli jak pokonać stres?”. Kolejny wykład przedstawiła dr Renata Kopyś pedagog w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach, współpracująca ze Stowarzyszeniem „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach, a tematem wykładu było „Rozwijanie kompetencji społecznych warunkiem zdrowia dzieci i młodzieży”. Z dwoma dalszymi wykładami wystąpiła Małgorzata Kotwica kosmetolog z Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach na temat „Co może „powiedzieć” skóra o stanie organizmu?” oraz „Wpływ uzależnień na stan skóry”.
Konferencję uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie: Leny Kilian i Magdaleny Głód oraz uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Pińczowie: Marcela Goli i Marcina Pawlika. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-instrumentalne, był śpiew, gra na trąbce oraz akordeonie. Za to spektakl pod tytułem „Ze zdrowiem na TY” przygotowali uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach.
Równolegle do konferencji odbyły się warsztaty, które zostały zorganizowane w sali konferencyjnej w Sanatorium Marconi. Warsztaty przeprowadziły Ewa Czarnecka i Agnieszka Dolezińska z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 2 w Busku-Zdroju. Tematyka warsztatów dotyczyła bezpiecznego grzybobrania oraz profilaktyki chorób odkleszczowych. Uczniowie rozwiązywali zagadki, poznawali zasady bezpiecznego grzybobrania: rozpoznanie, zbieranie, transportowanie, przechowywanie grzybów oraz ochrony przed ukąszeniem przez kleszcze i zapobiegania chorobom przenoszonym przez te pasożyty. Na drugie warsztaty, w których postawiono na aktywność, sport i zabawę, zaproszono uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach i w Dobrowodzie oraz uczestników zlotu Szkół Promujących Zdrowie. Warsztaty zostały zorganizowane przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie pod kierunkiem Marty Ochnickiej-Bąk.
Tego dnia warsztaty odbyły się również w czterech szkołach ponadpodstawo-wych na terenie Buska-Zdroju oraz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju. Organizatorem warsztatów w szkołach było Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach. Warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień przeprowadzone były przez pedagogów i profilaktyków z wieloletnim doświadczeniem pracy z młodzieżą.
W trakcie trwania Festiwalu współorganizatorzy zorganizowali Miasteczko Zdrowia ze stoiskami informacyjno-edukacyjnymi. Uczestnikom zaproponowano między innymi: pomiar ciśnienia tętniczego, bezpłatne badania cytologiczne, porady edukacje w zakresie profilaktyki raka piersi oraz szyjki macicy, pokaz i ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, porady edukacyjne NFZ, pomiar składu masy ciała, porady dietetyczne, porady edukacyjne z obszaru zagrożeń epidemiologicznych oraz profilaktyki HIV.