8 czerwca w ,,Okrąglaku" Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach podpisano umowy na dofinansowania różnego rodzaju inicjatyw społecznych i przedsięwzięć. Wszystko w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań ,,Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Wyłoniono 12 zwycięskich projektów z powiatu kieleckiego, miasta Kielce, Staszowa, Buska-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Stąporkowa, Ćmielowa oraz gminy Mirzec.
- To jest taki program, aby poprawić szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Chodzi o ulice, środki komunikacji i ogólnie bezpieczeństwo. Nasze województwo jako jedyne złożyło 12 takich projektów ocenianych przez naszą komisję. Wszystkie uzyskały pozytywne opinie - mówił wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk.
Beneficjentem projektu zostały również Kielce, które na realizację dwóch projektów otrzymają prawie 200 tys. złotych. Dzięki temu zostaną zmodernizowane przejścia dla pieszych w okolicach kieleckich szkół i stadionu.
- Dwa licea. Siódme i pierwsze imienia Żeromskiego i taki newralgiczny obszar wokół Szkoły Podstawowej nr 28, która znajduje się w środku osiedla, ale na takiej bardzo ruchliwej części, skrzyżowania ulic Szymanowskiego i Chopina. (...) Inwestujemy w bezpieczeństwo przy przejściach dla pieszych tak, żeby zniwelować wszelkie niebezpieczne zachowania drogowe - mówiła Agata Wojda, prezydent Kielc.
Łącznie z Kielcami, środki na modernizację przejść dla pieszych otrzymały gmina Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Mirzec oraz powiat starachowicki. Trzy samorządy: Staszów, Ćmielów i Stąporków otrzymały dofinansowanie na zakup i montaż nowoczesnego monitoringu mającego za zadanie poprawę bezpieczeństwa.
Ochotnicza Straż Pożarna w Morawicy, Miasto Sandomierz oraz Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej ,,Passa" w Kielcach otrzymały środki na realizację tzw. zadań miękkich skupiających się na edukacji i profilaktyce.
- Będziemy pokazywać, że każde złamanie przepisów może mieć jeden skutek. Znajdziemy się w miejscu, w którym nie powinniśmy się znaleźć, więc będziemy chcieli tak bardzo mocno dotrzeć do młodych ludzi, aby sobie uświadomić, że czasami głupi wybryk może mieć dla nich bardzo poważne skutki - mówiła Katarzyna Banasik, prezes stowarzyszenia ,,Passa".
Dzięki tym przedsięwzięciom bezpieczeństwo w regionie ma ulec poprawie. Kwota dofinansowań wyniosła w sumie 1.05 mln zł.