Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

W Rudzkim Parku Kulturowym dbają też o niematerialne dziedzictwo

W Rudzkim Parku Kulturowym dbają też o niematerialne dziedzictwo

Legendy i przekazy ludowe to dziedzictwo cenne dla każdej społeczności, zwłaszcza w małych miejscowościach czy wioskach. Taka niematerialna spuścizna może spowodować, że  mieszkańcy będą bardziej zaangażowani w lokalne sprawy. To między innymi dało impuls do utworzenia Rudzkiego Parku Kulturowego na terenie gminy Ćmielów. 

 Od kiedy istnieje Rudzki Park Kulturowy, częściej się mieszkańcy spotykają ze sobą. Właśnie po to zbieramy jakieś relacje. I wtedy  okazuje się, że są historie, tak jak na przykład legenda o zapadniętym kościele, która była też w niektórych rodzinach przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale nigdy, nikt do tej pory tego nie spisał- mówiła Barbara Senderowska jedna z inicjatorek powstania Rudzkiego Parku Kulturowego.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

By zachować i rozpowszechniać historię własnej "małej ojczyzny" postanowiono utrwalać ją w nietypowy sposób.

-Te legendy wizualizujemy w pewien sposób, żeby bardziej uatrakcyjnić przekaz. Przebieramy się w stroje historyczne, angażujemy też ludzi, mieszkańców, żeby założyli takie  kostium i odgrywali przypisane  rolę, wczuwali się w nią.  Do tej pory wzięliśmy udział w realizacji dwóch filmów historycznych, właściwie jeden był stricte historyczny. Drugi troszkę mówił o historii, ale w dniu dzisiejszym Rudzkiego Parku Kulturowego.  A pierwszy film to był o  incydencie, który się zdarzył naprawdę,  dzień przed wybuchem Powstania Styczniowego, gdzie spotkali się Marian Langiewicz i ksiądz Kacper Kotkowski -dodał Krzysztof Dyk.

A premierowy pokaz kolejnej sfilmowanej legendy tym razem o łabędziach, w które zamienili się kochankowie ze Stoków odbędzie się już w tym  tygodniu w dworze Amelia w Rudzie Kościelnej. 

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy