Świętokrzyskie liderem programu „Czyste Powietrze”
- Nasze województwo jest liderem pod względem realizacji programu. Mamy podpisane umowy z każdą gminą, czyli tych punktów mamy bardzo dużo. W każdej gminie można skorzystać z doradztwa i złożyć wniosek. To jedyne województwo w Polsce mające podpisane 100 procent umów z gminami, dzięki czemu mamy bardzo dobre współczynniki. Mamy najmniej odrzuconych wniosków. W całej Polsce jest to średnia około dwóch procent, także widzimy efekty dobrej pracy i doradztwa naszych pracowników, jak również pracowników gminy – powiedział w rozmowie z reporterem Radia Rekord Ryszard Gliwiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
W poniedziałek (13 czerwca) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisana została umowa o numerze 21 000. Dotację, w kwocie 30 tysięcy złotych, otrzymał pan Ireneusz Wilczkowski z miejscowości Przyjmo, w gminie Miedziana Góra.
- Zdecydowałem się wziąć udział w programie głównie ze względu na rosnące ceny energii i opału. Myślę, że jest to inwestycja, którą warto wykonać. Otrzymałem dotację na instalację pompy ciepła i paneli. Sam proces przyznawania dotacji nie jest skomplikowany, jednak trzeba nieco poczekać, bo jest sporo chętnych – przyznaje beneficjent programu, Ireneusz Wilczkowski.
- To, że podpisujemy umowy o tak wysokim numerze, oznacza, że program cieszy się ogromną popularnością oraz, że był uszyty na miarę i był trafieniem w dziesiątkę. Przygotowując ten program rząd premiera Mateusza Morawieckiego uznał za priorytet czyste powietrze, czyli dbałość o środowisko naturalne. Z badań wynika, że 40 tysięcy Polaków co roku umiera na skutek chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego przeciwdziałamy zanieczyszczeniom powietrza i niszczeniu środowiska. Ale ważny jest także gospodarczy wymiar programu, bo pomaga on również oszczędzać pieniądze w gospodarstwach domowych i efektywnie wykorzystywać energię – mówiła poseł Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki
Efektywne zarządzanie energią przekłada się na oszczędności finansowe
Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, bądź też wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Dotacje można uzyskać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy. Dofinansowania obejmują również przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
- Chciałbym podkreślić, że w ostatnim czasie 50 procent instalacji to są instalacje dotyczące właśnie pomp ciepła i fotowoltaiki. Połączenie obu tych instalacji daje efekt ekologiczny, ale oczywiście również finansowy, bo rachunki za wytwarzanie ogrzewania i cieplej wody są wówczas wyraźnie zminimalizowane. Produkcja własna energii elektrycznej i cieplnej oraz likwidacja kotłów węglowych bezpośrednia przekłada się na mniejsze koszty – powiedział Ryszard Gliwiński.
Do dnia dzisiejszego złożono już 23 800 wniosków, na łączną kwotę 515 milionów.
Więcej szczegółów na temat programu „Czyste Powietrze” oraz dotacji znajduje się tutaj.