Nagroda przyznana została przez Centrum Doskonalenia Współpracy Cywilno-Wojskowej – NATO CIMIC Centre of Excellence (CCOE). CIMIC (Civil-Military Co-operation) oznacza współpracę cywilno-wojskową i jest terminem używanym w ramach struktur NATO, służącym określeniu współpracy sił wojskowych z organami władzy cywilnej w ramach prowadzonych działań. Działania CIMIC przejawiają się m.in. w operacjach prowadzonych w ramach zarządzania kryzysowego oraz wsparcia przez państwo-gospodarza.
– To ważny dzień nie tylko dla województwa świętokrzyskiego, ale dla całej Polski. Nagroda CIMIC 2023 trafia właśnie do nas - czyli współpraca dwóch systemów: militarnego i cywilnego jest w naszym regionie postrzegana jako modelowa. Ale tak naprawdę ta prestiżowa nagroda przyznana została dla Polski – jako kraju, który doskonale wywiązuje się ze swoich powinności i doskonale potrafi współpracować nie tylko wewnątrz swoich struktur, ale i poza nimi. To wyróżnienie raz w roku przyznawane jest jednemu z krajów członkowskich NATO i pierwszy raz trafia do Polski, z czego wszyscy jesteśmy dumni – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.
Pułkownik Andreas Eckel podkreślił, że bezpieczeństwo jest nie tylko domeną wojskową, więc dobra współpraca z partnerami cywilnymi jest jednym z głównych filarów jego zachowania. A województwo świętokrzyskie i miasto Kielce to przykład, że taka współpraca na rzecz bezpieczeństwa będzie zawsze możliwa.
W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli udział m.in. przedstawiciele wojska, służb mundurowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Odczytano list z gratulacjami z okazji przyznania nagrody wystosowanymi dla urzędu wojewódzkiego przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Nagroda CIMIC Award of Excellence została ustanowiona podczas wydarzenia z okazji obchodów 10. rocznicy CIMIC Center of Excellence w 2017 roku w Hadze jako symbol marki tej instytucji wobec szerokiego wachlarza interakcji cywilno-wojskowych oraz społeczności interesów CIMIC na całym świecie. Intencją jest, aby nagroda była przyznawana corocznie jednej osobie i jednemu laureatowi instytucjonalnemu za ich wybitny wkład i zaangażowanie w ogólnie pojętym obszarze współpracy cywilno-wojskowej. W ten sposób można uhonorować indywidualne i instytucjonalne wysiłki, które przyczyniają się do lepszej współpracy między obiema stronami i podnoszą jej znaczenie.