W sprawozdaniu ze stanu powiatu za rok 2019 starosta opatowski Tomasz Staniek podkreślił, że powiat jest dobrze zarządzany a bolączką z jaką się zmaga jest niż demograficzny od którego zależny jest rozwój gospodarczy. Dlatego powiat przy współpracy z gminami jest gotów do wspólnych zadań w kierunku zwiększenia demografii.
- Aby tutaj były miejsca pracy aby młodzi ludzie mogli się tutaj odnaleźć, budować domy, zakładać swoje rodziny, powiat opatowski będzie podejmował takie zadania wspólnie z wójtami, burmistrzami abyśmy mogli rozwijać tą naszą ziemię opatowską w kierunku zwiększenia demografii - zapewnił starosta.
Odniósł się także do przejęcia przez powiat opatowskiego szpitala św. Leona co pozwoliło placówce na rozwój. W kwestii rozwoju nie pominął Domów Pomocy Społecznej i Specjalnych Ośrodków Szkolno-wychowawczych, które są wizytówką powiatu. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych zmierzająca do rozwoju przedsiębiorczości w powiecie również była istotnym elementem sprawozdania.
- Powiatowy urząd pracy w Opatowie wspierając rozwój przedsiębiorczości realizował takie zadania jak przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Z tego skorzystało osiemnaście osób bezrobotnych. Z refundacji doposażenia stanowiska pracy skorzystało dwóch pracodawców zatrudniając osoby do pracy poprzez urząd. Odbyły się spotkania informacyjne pod nazwą "Własna firma. Zrób to z głową". Z tego skorzystały dwadzieścia trzy osoby. Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w powiatowym urzędzie pracy na koniec grudnia ubiegłego roku wyniosła trzy tysiące sto czterdzieści trzy osoby - mówił w sprawozdaniu starosta Tomasz Staniek.
Debata o stanie powiatu skupiła się wokół takich zagadnień jak likwidacja tzw. "białych plam" komunikacyjnych poprzez utworzenie Powiatowego Zakładu Transportu i tym samym linii komunikacyjnych, czy planowanego Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej na terenach byłej cukrowni we Włostowie.
Emocji obradom dodała część debaty, w której mieszkańcy powiatu mogli zabrać głos w sprawach jego dotyczących. Wystąpienie jednego z mieszkańców nie spotkało się z aprobatą zgromadzonego w sali konferencyjnej starostwa audytorium. Zarzucił on osobom sprawującym władzę w powiecie brak kompetencji, brak współpracy oraz brak środków kontrolujących ich pracę. W obronie Zarządu powiatu głos zabrał wiceburmistrz Opatowa Marcin Słapek, podkreślając przy tym dobrą współpracę na linii powiat - gmina Opatów.
- To jest półtora roku ścisłej współpracy i w tym miejscu w imieniu pana burmistrza Grzegorza Gajewskiego chciałbym wszystkim państwu radnym podziękować bo daliśmy obraz tego, że nie dzielimy radnych na to z jakiego obozu politycznego się wywodzą. Dajemy tego przykład w radzie gminy tak jak ma to też miejsce tutaj, w radzie powiatu. Bo cała rada w swym działaniu stanęła na wysokości zadania - mówił Marcin Słapek.
Finalnie Zarząd powiatu opatowskiego otrzymał wotum zaufania za rok 2019, za którym opowiedziało się jednomyślne 14-stu obecnych radnych. Podobny wynik dało głosowanie nad absolutorium.