Każdego roku kotów jest coraz więcej
Już w 2021 roku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach informowało, że pomimo szerokich akcji sterylizacji i kastracji przeprowadzanych wobec kotów zarówno ze schroniska, jak i tych wolnobytujących, na terenie województwa świętokrzyskiego rośnie ich liczba. Jak wówczas przekazywała Magdalena Janusz, zastępca kierownika schroniska, wraz z tą liczbą w parze idą różne (nierzadko śmiertelne) choroby, takie jak np. koci katar, kocia białaczka, czy panleukopenia. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest to, że nie wszystkim zwierzętom można pomóc na czas.
Proces adopcji kota
Decyzja o przyjęciu zwierzęcego domownika pod nasz dach zawsze powinna być przemyślana. Należy pamiętać o tym, że od chwili dokonania adopcji to opiekun będzie odpowiedzialny za dobro pupila. Z tego powodu konieczne jest spełnienie pewnych wymogów. Przed adopcją schronisko poprosi nas o udzielenie odpowiedzi na kilkanaście pytań w ankiecie dotyczącej adopcji. Oto niektóre z nich: Czy są jakieś zwierzęta w domu? Czy wcześniej były? Co się z nimi stało? Czy były kastrowane? Czym będzie karmiony kot? Jaki jest pani/pana stosunek do kastracji zwierząt? Co z kotem w przypadku wyjazdu na wakacje? Czy zdają sobie Państwo sprawę, że zwierzę może na początku załatwiać się poza kuwetą? Co Państwo zrobią w takim przypadku? Czy są Państwo gotowi na wydatki związane z wyprawką dla kota?
Jeżeli jesteśmy pewni decyzji o adopcji, można skontaktować się z pracownikami Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach pod numerem telefonu 41 361 67 24 (od godziny 8 do godziny 16) lub pod adresem e-mail: schronisko.dyminy@wp.pl. Na profilu facebookowym placówki można zobaczyć zdjęcia zwierzaków do adopcji. Więcej informacji można też znaleźć na stronie internetowej schroniska.
Nie mogę adoptować kota. Jak inaczej pomóc?
Z różnych przyczyn nie każdy ma możliwość przyjęcia do swojego domu czworonoga. Nadal jednak można pomóc. Od 2015 roku Schronisko w Dyminach daje możliwość objęcia zwierzaka opieką wirtualną.
„Adopcja polega na objęciu opieką konkretnego psa/piesków lub kota/kotów i sponsorowaniu mu pomocy rzeczowej lub opłacaniu badań (wszystko w zależności od możliwości wirtualnego opiekuna). My ze swojej strony publikujemy na naszym Facebook’u rzeczy zakupione dla konkretnego psiaka/kociaka wraz z podziękowaniem dla opiekuna. Wysyłamy od czasu do czasu zdjęcia podopiecznych, informujemy o ważnych wydarzeniach w życiu zwierząt jeśli takowe mają miejsce. Oczywiście dajemy również znać kiedy piesek/kotek idzie do nowego domku i w miarę możliwości dzielimy się też zdjęciami po adopcji (jeśli nowy realny opiekun wyrazi zgodę)”, przekazuje placówka. Pracownicy udzielą darczyńcy informacji o potrzebach konkretnego zwierzaka. Wirtualny opiekun może również wybrać formę pomocy (rzeczowa lub finansowa). Formularz dla wirtualnych opiekunów można znaleźć tutaj.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach od 2013 roku prowadzone jest przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei”. Na jego terenie znajduje się ponad 100 boksów, a także trzy wybiegi do dyspozycji podopiecznych. Na co dzień opiekę nad zwierzakami sprawuje troje opiekunów, dwoje techników weterynarii oraz dwoje lekarzy weterynarii. Pomagają również wolontariusze.