Medale dla "Świętokrzyskich" sportowców
Konrad Dębniak z Klubu Olimpiad Specjalnych Szansa z Ostrowca Świętokrzyskiego wywalczył złoto w biegach narciarskich na 1000 metrów oraz brąz w sztafecie 4 x 1000 metrów. Mateusz Bańko z Klubu Olimpiad Specjalnych Tempo w Jałowęsach zdobył aż trzy medale w łyżwiarstwie szybkim, złoty na 333 metry, srebrny na 500 metrów oraz brązowy na 777 metrów. Ponadto drużyna unihokeja w składzie z Kubą Mazurkiem i Sebastianem Nawrotem z klubu Niepokonani Sandomierz wywalczyła srebro.
XII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych
Miesiące ciężkich treningów i przygotowań i tylko kilka dni, by pokazać się z jak najlepszej strony na światowej arenie. Nasza Reprezentacja składała się z 32 zawodników. Byli wśród nich narciarze alpejscy, narciarze biegowi, biegacze na rakietach śnieżnych, łyżwiarze szybcy i unihokeiści. I wszyscy mogą być z siebie dumni, a my z nich. We Włoszech walczyli do końca, nie szczędząc sił, co pokazują wyniki, z jakimi wracają do kraju.
Sukces Polskiej Reprezentacji
Polska Reprezentacja uzyskała w sumie 7 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych medali! W każdej z dyscyplin zaprezentowali się wybornie, dostarczając emocji kibicom z całego świata. Co, poza ciężkimi treningami, stoi za ich sukcesem? – Gra zespołowa – bez wahania odpowiedział Jacek Janus, trener Polskiej Reprezentacji Unihokeja. – Nie spodziewałem się, że nasi zawodnicy są aż tak wytrwali i zawzięci – mówił Remigiusz Woźniak, trener narciarzy biegowych. Aneta Woźniak-Rękas, która z kolei trenuje naszych łyżwiarzy, mówi o systematyczności swoich podopiecznych.
Radość z wyników
- Jestem dumna i szczęśliwa. Nie spodziewałam się tego medalu – mówiła złota medalistka Patrycja Lewkowicz. Konrad Dębniak, który po dobiegnięciu do mety jako pierwszy, nie mógł uwierzyć w swoje złoto, zapewniając, że dał z siebie nawet nie 100, a 115 procent, a Mateusz Bańko, tuż po ceremonii przyznał, że po prostu jechał przed siebie, mierząc siły, by się nie zmęczyć, ale jak najszybciej dotrzeć do mety. Dumni z zawodników są również ambasadorowie Olimpiad Specjalnych Polska, którzy towarzyszyli im we Włoszech – Joanna Jóźwik i Krzysztof Iwaneczko. – To genialne uczucie być częścią tego, co działo się we Włoszech, być częścią Olimpiad Specjalnych – powiedział wokalista. Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbywa się co 4 lata w cyklu olimpijskim. Tym razem to ogromne wydarzenie skupia aż 1500 zawodników, 1000 trenerów i kierownictwa ekip, 2000 wolontariuszy oraz tysiące osób z obsługi i ponad 300 tysięcy widzów i kibiców. Zawody odbywać się będą w Sestriere, Pragelato, Bardonecchii oraz Turynie, a polscy zawodnicy zaprezentują się w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biegu na rakietach śnieżnych, unihokeju oraz łyżwiarstwie szybkim. Hasłem tegorocznych Igrzysk jest "Przyszłość jest tutaj", bo wierzymy w wielką siłę, która poprzez zaangażowanie wszystkich, zbuduje nową, lepszą przyszłość bez barier w pełniej inkluzji.
Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne Polska w jubileuszowym roku 40-lecia są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora głównego przyjął Huawei Polska. Partnerem Strategicznym jest PKP S.A., a Partnerem Technicznym Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest firma 4F. Partnerami Olimpiad Specjalnych są także Oshee oraz Toyota Motors Europe.