W środę marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podpisali umowę z Prezesem Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Łukaszem Wilczyńskim. Jubileuszowe zawody po raz pierwszy rozgrywane będą w stolicy województwa i zapewne dzięki temu odwiedzi je jeszcze więcej osób. European Rover Challenge to odpowiednik organizowanych w Stanach Zjednoczonych zawodów z udziałem młodych techników, inżynierów, konstruktorów i pasjonatów robotyki i eksploracji kosmosu. W konkurencjach terenowych, mających na celu pokazanie możliwości skonstruowanego robota marsjańskiego i umiejętności sterownia pojazdem, spotka się blisko 400 osób z 40 zespołów, reprezentujących 15 krajów. Zawody organizowane będą w terenie otwartym na imitującej powierzchnię Czerwonej Planety, specjalnie przygotowanej nawierzchni.
– Cieszymy się, że na ziemi świętokrzyskiej po raz kolejny odbędzie się impreza naukowa, mająca też swoje przełożenie na rozwój biznesu – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Na miasteczku Politechniki czekać będzie 40 stoisk na których firmy prezentować będą wykorzystanie kosmicznych technologii między innymi przez polskie firmy sektora kosmicznego mające swój udział w misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA. Organizowane będą prezentacje i warsztaty np. budowy robotów, będą symulacje hologramowe.
- Zawody europejskie to udane połączenie spotkania pasjonatów nauki z przedsiębiorcami, którzy dowiedzą się, jak mogą wykorzystać technologie kosmiczne w swoich firmach - mówiła wicemarszałek Renata Janik
Równocześnie z zawodami w których drużyny konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca trwać będzie konferencja naukowo-biznesowa.
– W tym roku położyliśmy na nią nacisk, chcemy na konkretnych przykładach pokazać przedsiębiorcom jak wykorzystywane są kosmiczne technologie – mówi Łukasz Wilczyński
Dla obserwatorów zawodów marsjańskich przygotowane będą także pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.
Gościem wydarzenia ma być m.in. wiceszef NASA Steve Jurczyk a także dyrektorzy unijnego kosmicznego klastra badawczego “PERASPERA”.
– Zawody łazików mogą stać się marką województwa świętokrzyskiego i cieszę się, że to wydarzenie powróciło na mapę naszego regionu – powiedział poseł Krzysztof Lipiec.