Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

2025 Rokiem Edmunda Niziurskiego

2025 Rokiem Edmunda Niziurskiego

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 w Kielcach Rokiem Edmunda Niziurskiego będzie przedmiotem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek, 13 lutego br. o godz. 9:00. W wydarzeniu udział wezmą członkowie najbliższej rodziny pisarza.

Mimo przeprowadzki do Warszawy w 1952 roku, Niziurski często wracał na Kielecczyznę, gdzie spędzał wakacje na Rejowie w Skarżysku-Kamiennej. Jego syn podkreśla, że było to jego miejsce idealne.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Akcja wielu jego książek osadzona jest w Kielcach i regionie świętokrzyskim, np. "Sposób na Alcybiadesa" nawiązuje do doświadczeń z kieleckiego gimnazjum, a Wilczków z "Księgi urwisów" to podkielecki Zajączków. Wątki regionalne pojawiają się także w twórczości dla dorosłych, np. w powieściach "Salon wytrzeźwień" i "Eminencje i bałłabancje", których akcja rozgrywa się w Kielcach.

W ciągu swojej niemal pięćdziesięcioletniej kariery literackiej Edmund Niziurski opublikował 26 powieści, zbiór reportaży i osiem zbiorów opowiadań, które doczekały się łącznie 251 wydań w latach 1951–2013.

Jego książki, takie jak słynna "Księga urwisów" (1954), propagują wartości takie jak przyjaźń, prawda i wzajemna pomoc. Ważnym elementem twórczości Niziurskiego jest kontekst historyczny, który pozwala czytelnikom poznawać lokalną historię. Dla dorosłych jego utwory to okazja do nostalgicznej podróży do własnego dzieciństwa, a dla młodszych – do przeżywania niesamowitych przygód.

Rok 2025 ma być podziękowaniem za twórczość pisarską i patriotyczną postawę pisarza wobec jego „małej Ojczyzny”. Planowane są liczne inicjatywy upamiętniające Edmunda Niziurskiego, w tym: wystawa poświęcona jego życiu i twórczości organizowana przez Muzeum Zabawek i Zabawy, konferencja naukowa organizowana przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, debata „Niziurski dla dorosłych” organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach, "Kino na podwórkach", czyli pokazy filmowe na podstawie jego prozy, a także ekspozycje, spotkania, pikniki i gry terenowe.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy