W niedzielę (17.09) o godzinie 12:00 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się spotkanie, w trakcie którego prowadzący Łukasz Wojtczak, kierownik oddziału, razem z uczestnikami zastanowi się nad znaczeniem "Listów z Afryki" Henryka Sienkiewicza dla ówczesnej oraz współczesnej kultury. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wykład należy do cyklu Niedziela w Muzeum, który tym razem będzie również połączony ze zwiedzaniem czasowej wystawy "Imaginarium afrykańskie Henryka Sienkiewicza" w Pałacyku w Oblęgorku.
Wspomniane wcześniej listy nadal zaliczane są do mniej znanych dzieł tego autora. Charakteryzują się połączeniem osobistych przeżyć pisarza z wypraw do Afryki w latach 1890-1891, a także fikcji literackiej. Podróż Henryka Sienkiewicza zbiegła się z czasem narastającego kolonializmu europejskiego na Czarnym Lądzie. Autor Trylogii miał zatem okazję dogłębnie poznać realia, jakie panowały na kontynencie, gdzie doszło do starcia kultur, a jego pasje literackie, dziennikarskie oraz badania naukowe pomagały w tak trudnej ekspedycji.
Wynikiem wędrówki Sienkiewicza, poza popularnymi przygodami Stasia i Neli, były właśnie "Listy z Afryki" publikowane w "Słowie" (od 31 stycznia 1891 roku do 27 lutego 1892 roku). Cykl ten stanowił pewnego rodzaju możliwość poznania realiów panujących w Afryce, co było wyjątkową okazją dla ówczesnych Polaków.
Jak wiemy, pisarz nie stronił od fikcji literackiej i stosował pewne wolności, jeżeli mówimy np. o powieści "W pustyni i w puszczy", co jednak nie przekreśla tego, że jego "Listy" miały charakter pewnego reportażu. W końcu pokazywały też te brutalne elementy związane z dominacją Afryki przez Europejczyków, okrutnych sposobach wykorzystywanych do eksploatacji natywnych mieszkańców.
Właśnie dlatego Muzeum Narodowe w Kielcach postanowiło podjąć się analizy tego, czy nawet dzisiaj "Listy z Afryki" możemy zaliczać do fascynującego obrazu realiów na jednym z kontynentów, czy też wzbudzają one jedynie kontrowersje. Uczestnicy będą mieli okazję na poszukanie odpowiedzi na takie pytania, wraz z prowadzącym Łukaszem Wojtczakiem.
Wszelkie informacje o wykładzie oraz na temat wystawy można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach:
https://mnki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1825,listy_z_afryki_henryka_sienkiewicza,1
https://mnki.pl/pl/dla_zwiedzajacych/wystawy_czasowe/aktualne/pokaz/117,imaginarium_afrykanskie