Akcja Zima w przypadku dróg obejmuje okres do 15 kwietnia. W tym czasie służby są gotowe, aby odśnieżaniem objąć łącznie blisko 411 km dróg, z czego ponad 380 km to drogi odśnieżane w ramach stałego działania. Pozostałe ulice obejmowane są zimowym oczyszczaniem na podstawie zgłoszeń mieszkańców.
Jednak ulice to nie wszystko. Służby w okresie zimowym zajmują się także chodnikami, drogami dla rowerów oraz ciągami pieszo-rowerowymi. To około 390 tys. m kw., w tym 299 tys. m kw. odśnieżanych jest mechanicznie, 99 tys. m kw. ręczno-mechanicznie a 52 tys. m kw. tylko ręcznie. Ostatnia kategoria uwzględnia przede wszystkim te przestrzenie, do których nie ma dostępu sprzętem mechanicznym (np. schody, wąskie chodniki, przejścia dla pieszych).
W zarządzie MZD, a co za tym idzie również w zakresie prac zimowych, są 652 przystanki komunikacji.
Oczywiście w ramach zlecenia RPZiUK odśnieża także miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie dotyczy to śródmieścia i obszaru strefy płatnego parkowania.
SÓL I PIASEK ZABEZPIECZONE W MAGAZYNACH
Odśnieżanie dróg, chodników oraz innej infrastruktury znajdującej się w utrzymaniu MZD na zlecenie Zarządu prowadzi Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.
Zieleń zabezpieczyła sprzęt w dwóch kategoriach. Na potrzeby działań na ulicach są to pługi uliczne - 24 sztuki (z czego obecnie uzbrojonych jest 15) oraz 8 zestawów rezerwowych. Na utrzymanie chodników przygotowano 9 mniejszych zestawów. Do działań skierowano 65 osób, które pracowały będą w systemie dwuzmianowym.
W magazynach zgromadzono 800 ton piasku i 500 ton soli. Warto dodać, że w tak jak w ubiegłych latach na ulicach rozsypywana będzie sól i piasek, natomiast w przypadku chodników czy alejek parkowych będzie to tylko piasek.
W JAKIEJ KOLEJNOŚCI ODŚNIEŻANE SĄ ULICE?
Podobnie jak w latach poprzednich obowiązuje kolejność odśnieżania ulic, które zostały podzielone na trzy kategorie.
80 ulic podstawowego układu komunikacyjnego – drogi krajowe, wojewódzkie oraz te, którymi kursuje komunikacja zbiorowa – w ciągu 3 godzin po ustaniu opadów powinny być odśnieżone na całej szerokości. Dopuszczalne jest błoto pośniegowe, ale tak, aby nie powodowało zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu.
W drugiej kolejności odśnieżanych będzie około 80 ulic o istotnym znaczeniu komunikacyjnym (np. ul. Panoramiczna, Winnicka, Czachowskiego, Długa). W ciągu 4 godzin od ustania opadów te drogi powinny być w takim stanie, jak ulice z pierwszej kolejności.
W trzeciej kategorii znalazły się 283 ulice, głównie osiedlowe, które w ciągu 16 godzin po zakończeniu akcji na ulicach w I oraz II kolejności odśnieżania powinny być spługowane na całej szerokości i posypane piaskiem.
Pozostałe ulice są odśnieżane po zgłoszeniu mieszkańców.
CAŁODOBOWE CENTRUM DOWODZENIA
Od 1 grudnia w Miejskim Zarządzie Dróg przez całą dobę prowadzony będzie dyżur stacjonarny. Pracownicy na bieżąco będą śledzić prognozy pogody i komunikaty meteorologiczne. Sytuacja w mieście będzie kontrolowana także przez patrole i kamery monitoringu.
Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg mogą na bieżąco kontrolować to, gdzie obecnie znajdują się pługopiaskarki i w razie potrzeby korygować ich trasy. Wszystkie pojazdy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych wyposażone są w nadajniki GPS.
Mieszkańcy mogą zgłaszać konieczność odśnieżenia ulic od 1 grudnia br. pod całodobowym numerem telefonu – 41 34 02 890.
Przypominamy, że obowiązki w zakresie zimowego utrzymania chodników mają też niektórzy właściciele i zarządcy nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązani są oni do usuwania błota, śniegu i lodu z chodników bezpośrednio przyległych do granicy nieruchomości.