Tradycyjne otwarcie Ogrodu Botanicznego
Po zimowej przerwie Ogród Botaniczny otworzy swoje bramy dla gości 1 maja o godz. 10.
1 maja Ogród zaprasza na dodatkowe atrakcje. Botaniczna Piątka to coś dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Do wiosennej edycji zaproszone są także dzieciaki. Zapisy na www.botaniczna5.pl.
Oprócz biegowej rywalizacji, 1 maja czekać będą na gości także inne atrakcje. Przewodnicy zdradzą chętnym tajemnice kieleckiego Ogrodu. Instytut Dizajnu zaprosi na zajęcia zero-waste, a Muzeum Zabawek i Zabawy zaproponuje gry na świeżym powietrzu. Z kolei pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowiedzą o ciekawostkach ze świata owadów. Nie zabraknie kiermaszu roślin, stoiska z miodami i wspólnego ogniska.
Ogród będzie czynny od 10 do 18, ostatnie wejście o 17.
Pełny program majówki w Ogrodzie Botanicznym.
Majówka w Centrum Geoedukacji
Geonatura Kielce zaprasza w długi weekend majowy na pozytywne wrażenia geologiczne. Centrum Geoedukacji będzie czynne 30 kwietnia oraz 2, 4 i 5 maja (1 i 3 maja Geonatura zaprasza na otwarcie sezonu w Ogrodzie Botanicznym). Wstęp na wszystkie atrakcje w Centrum jest wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Placówka będzie czynna od godz. 10 do 16 (ostatnie wejście na wystawę przewidziane jest na godzinę przed zamknięciem obiektu).
W okresie długiego weekendu turyści będą mogli zwiedzać Centrum indywidualnie (bez przewodnika). Dostępna jest wystawa Chronos wraz z Kinem-kapsułą czasu. Ekspozycja poświęcona jest dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich. Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości. Zwiedzający mają do dyspozycji stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości jego dawnych mieszkańców.
Naturalnie Majówka w Muzeum Zabawek i Zabawy
Chętni będą mogli stworzyć ruchome lalki, drzewko szczęścia i wziąć udział w interaktywnym spotkaniu.
Ekobohaterowie – warsztaty
1 maja 2024 godz. 11:00 -14:00, prezentacja wykonanych lalek po godzinie 14:00
Warsztaty dla dzieci i opiekunów, podczas których uczestnicy stworzą ruchome lalki z elementów drewnianych. Warsztaty poprowadzi artysta Bartłomiej Kot. Wykonane lalki uczestnicy zabiorą ze sobą.
Koszt: 50 zł (dziecko + dorosły), bilet upoważnia do zwiedzania ekspozycji.
Koncert „Letni Las” z zespołem Kukaj Kukawko
3 maja 2024 godz. 11:00-12:00 oraz 13:00-14:00
Program “Letni las” to interaktywne spotkanie na dziedzińcu Muzeum z naturą poprzez muzykę, taniec i śpiew. Zespół na swoich koncertach aktywizuje i bawi się z publicznością.
Wstęp wolny.
Drzewko Życia – warsztaty
5 maja 2024 godz. 11:00-12:30 i 13:14:30
Warsztaty edukacyjne o znaczeniu drzew w różnych kulturach, z możliwością stworzenia własnych drzewek szczęścia. Gościem specjalnym spotkania będzie pracownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają swoje drzewka szczęścia, które będą mogły posłużyć, jako przedmiot do zabawy lub ozdoby.
Koszt 22 zł os. obejmuje warsztaty oraz wstęp na ekspozycję.
Majówkowe szaleństwo w Energetycznym Centrum Nauki
Przy ulicy Olszewskiego na gości będą czekać eksperymenty w chmurach, szukanie śladów zbrodni i oczywiście Ogród Doświadczeń.
WARSZTATY 01-03.05.2024
13:00 – warsztaty familijne „Eksperymenty z głową w chmurach”
Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się że chmury można chwycić w dłonie, deszcz – pokolorować, a także żeby stworzyć mgłę będą potrzebne jedynie dwa składniki.
Goście ECN poznają również takie zjawiska jak: kondensacja, resublimacja, dyfuzja, czy efekt Tyndalla, a także dowiedzą się więcej na temat powstawania chmur w mikro i makro otoczeniu czy zjawisk im towarzyszących. Dzięki temu będą w stanie rozpoznać chmury jak prawdziwi meteorolodzy.
15:00 – warsztaty familijne „Kto porwał dr Glutka?”
Uczestnicy warsztatów wykorzystując lupy, będą analizować różnorodne ślady pozostawione na miejscu zbrodni, od odcisków palców po inne substancje śladowe. Korzystając z lampy UV, odkryją ślady, których nie można zobaczyć gołym okiem.
Jak na detektywów przystało przetestują swoją pamięć, a dzięki pozyskanej wiedzy pomogą w rozwiązaniu zagadki: „Kto porwał dr Glutka?”.
WARSZTATY 04-05.05.2024
13:00 – warsztaty familijne „Dlaczego tęcza jest kolorowa?”
Tęcza – jedno z najpiękniejszych zjawisk występujących w przyrodzie. W Starym Testamencie symbol przymierza Boga z człowiekiem, według irlandzkiej legendy na jej końcu znajduje się garniec złota strzeżony przez skrzata Leprechauna. Czym właściwie jest tęcza i czemu zawdzięcza swe barwy? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ją zobaczyć na niebie? Czy sami możemy wywołać tęczę? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na warsztatach. Nie zabraknie również „tęczowych” eksperymentów.
05.05.2024
15:00 – Dziadkowie i wnuki w centrum nauki. Kot czy pies? A może Dash?
Przeżyjmy razem fascynującą podróż przez świat domowych pupili. Kot czy pies, a może Dash? W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się korzystać z możliwości robotów Dash, które zapewnią niezapomniane chwile rozrywki i kreatywności. Goście będą tworzyć dzieła sztuki współczesnej, uczyć się gry na cymbałkach, a także trenować rzuty piłką.
ZWIEDZANIE WYSTAWY 01-05.05.2024
10.00 – 10.45
11.00 – 11.45
12.00 – 12.45
13.00 – 13.45
14.00 – 14.45
15.00 – 15.45
16.00 – 16.45
Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum. Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty kierowane są do dzieci od 6 roku życia razem z rodzicami/opiekunami. Dzieci poniżej 13 roku życia muszą znajdować się pod opieką dorosłego, którego obowiązuje bilet wstępu.
Szczegóły pod nr: 41 278 72 50 oraz na stronie Energetycznego Centrum Nauki.
Energetyczny Ogród Doświadczeń
Po zwiedzaniu i warsztatach ECN zaprasza także do RELAKSU W PLENERZE – w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji.
Wzgórze Zamkowe zwiedzimy bezpłatnie
Wstęp wolny na wystawy w Instytucie Dizjanu i w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będzie obowiązywał 2 i 3 maja. 1 maja placówki będą nieczynne.
Przypominamy, że w Instytucie Dizajnu można oglądać interaktywną wystawę „Ekoeksperymentarium”. To mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
W Instytucie dostępna jest także wystawa „Tkanka Miejska”. Projekt Katarzyny Miściur zwracający uwagę na ochronę naturalnego krajobrazu.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza do odwiedzania stałej ekspozycji w dawnym więzieniu kieleckim.
Ciekawostki o Kielcach
Każdy kto chciałby zgłębić dzieje naszego miasta może w długi weekend majowy zajrzeć do Muzeum Historii Kielc. Placówka będzie czynna codziennie, od 30 kwietnia do 5 maja:
⇒ 30 kwietnia, 2 i 3 maja w godz. 8:00-16:00
⇒ 1 maja w godz. 9:00-18:00
⇒ 4 i 5 maja w godz. 9:00-16:00.
Muzeum zaprasza na stałą ekspozycję oraz 5 maja na zakończenie wystawy „Osobna. Jadwiga Trzcińska, Sztuka i życie”. W niedzielę o godz. 12:00 zaplanowano oprowadzanie po ekspozycji. Spotkanie poprowadzi Alicja Ciosek.
Fotoperyferie w Biurze Wystaw Artystycznych
W długi weekend majowy placówka będzie czynna dla zwiedzających 2, 4 i 5 maja w godz. 11:00-18:00. Tym razem BWA poleca wystawy w ramach III Festiwalu Fotograficznego Fotoperyferie. W Galerii Dolnej BWA prezentowana jest kolejna edycja „Przeglądu fotografii w technikach dawnych i Alternatywnych”. W Galerii Górnej dostępna jest wystawa „Chwile” Doroty Świdzińskiej, a w Galerii Małej „Another vision of a woman” Edward Hartwig. Na Placu Artystów można zobaczyć wystawę plenerową „Świętokrzyskie drogi w fotografii artystów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” (fotografie ze zbiorów BWA w Kielcach).
Pałacyk otwiera sezon w Ogrodzie
Dom Środowisk Twórczych w Kielcach zaprasza w niedzielę, 5 maja 2024 r., na występ zespołu Boba Jazz Band. To jeden z najpopularniejszych zespołów jazzu tradycyjnego w Polsce. Grupa zawiązała się w 1990 roku w Krakowie z inicjatywy pianisty Jana Boby oraz grającego na banjo i gitarze Marka Rosnera. Zespół wykonuje szeroki repertuar, od jazzu nowoorleańskiego i standardów epoki swingu po muzykę rozrywkową, taneczną, latynoską, czy przeboje kina (m.in. tematy Henryka Warsa).
W 1986 r. Jan Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Ronalda Reagana za krzewienie kultury amerykańskiej. BJB wystąpił na wielu festiwalach w kraju, Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2005 grał na Sacramento Jazz Jubilee przed wielotysięczną publicznością a po koncercie zespół wziął udział w specjalnym spotkaniu zorganizowanym przez Gubernatora Stanu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera.
BJB występował u boku największych gwiazd jazzu tradycyjnego: Chrisa Barbera, Ackera Bilka i Monty Sunshine`a (z którym zarejestrował wspólną płytę) oraz z legendarną formacją Glenn Miller Orchestra. Zespół brzmi stylowo i klarownie dzięki wysokim umiejętnościom jego członków i doskonałym aranżacjom.
Otwarcie sezonu letniego z Boba Jazz Band w Pałacyku Zielińskiego w niedzielę, 5 maja 2024 r. o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Koncertowo w Kieleckim Centrum Kultury
4 maja o godz. 19:00 Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert Warszawskiego Combo Tanecznego oraz potańcówkę w rytmie tanga. Artyści postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.
Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Szlify Warszawskie Combo Taneczne zdobywało grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia i w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.
Po koncercie odbędzie się potańcówka na foyer Dużej Sceny Kieleckiego Centrum Kultury, o przebieg której zadbają Anna Żelazo i Paweł Cheda.