– Chemioterapia to bardzo znacząca forma leczenia chorób onkologicznych – podkreślił prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Dotychczas nasi farmaceuci, pracując w specjalnych kombinezonach, przygotowywali w komorach mieszaniny cytostatyków do podawania pacjentom. Była to ciężka, powolna i męcząca czynność, wymagająca jednocześnie precyzji, skupienia, zajmowała więc dużo czasu. Obecnie robot automatycznie przygotowuje preparaty do podania, sam oczyszcza się, przepłukuje aparaturę, odkaża. Wprowadzony jest system precyzyjnej identyfikacji fiolek, worków infuzyjnych i materiałów eksploatacyjnych, a także kontrola dokładności uzyskania zaleconej przez lekarza dawki – dodał prof. Góźdź.
Koszt zakupu urządzenia to ponad 10,5 mln zł, został dofinansowany z budżetu województwa kwotą 9 mln 739 tys. zł. To pierwszy w Polsce tego typu cytorobot, zakupiony na potrzeby szpitalnej apteki.
– To dla mnie ogromna radość, że środki finansowe przekazane z budżetu województwa są tak dobrze wykorzystane, że to unikalne urządzenie posłuży pacjentom i będzie pomocne dla personelu szpitala – podkreśliła marszałek Renata Janik. – Robot zapewni bezpieczeństwo dla pracowników apteki, ograniczy bowiem fizyczny dostęp do niebezpiecznych substancji, pomoże także lepiej kontrolować skład preparatów podawanych pacjentom, ich sterylność i dawki – dodała marszałek. – Świętokrzyskie Centrum Onkologii stawia na nowoczesne rozwiązania, byliśmy pierwszą w Polsce placówką dysponującą mammobusem, będziemy wkrótce proponować korzystanie z badań w urobusie, teraz zapewniamy kompleksowe rozwiązanie robotyczne w szpitalnej aptece.
Nowo otwarta w ŚCO Centralna Pracownia Leku Cytotoksycznego to unikalne w skali Polski tak kompleksowe rozwiązanie, zastosowane w Aptece Szpitalnej. Dzięki niemu farmaceuci w ŚCO mają do dyspozycji, oprócz stosowanych w codziennej praktyce tradycyjnych lóż (komór laminarnych) do ręcznego sporządzania dziennych dawek cytostatyków, także w pełni zautomatyzowanego, samooczyszczającego się cytorobota oraz półautomatyczny system wspomagający ich w pracach, wymagających dużych nakładów wysiłku fizycznego – przy napełnianiu lekiem cytostatycznym pomp elastomerowych (infuzorów) dla pacjentów, stosujących chemioterapię w warunkach domowych. Dziennie w Aptece Szpitalnej ŚCO przygotowywanych jest 300-400 dziennych dawek chemioterapii. Miesięcznie sporządza się blisko 5,5 tys. dziennych dawek leków do chemioterapii, co stanowi znaczący wynik w skali Polski.