Świat nauki niezmiernie poszukuje planet, które w przyszłości służyłyby ludzkości jako następne "wersje Ziemi". Niedawne odkrycia wykazały, że planeta zbliżona masą do masy ziemskiej jest stosunkowo blisko. Okazało się bowiem, że sąsiadująca gwiazda Proxima Centauri, z układu Alfa Centauri, "posiada" planetę mającą 1,3 masy Ziemi. Mowa o Proxima Centauri B.
Układ Alfa Centauri
Znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura, zaledwie 4,24 roku świetlnego od Ziemi. Tworzą go trzy gwiazdy - Alfa Centauri A (większa niż Słońce), Alfa Centauri B (mniejsza od Słońca) oraz Proxima Centauri (czerwony karzeł, zdecydowanie mniejszy od Słońca, posiada 1/8 jego masy). Dwie pierwsze są blisko siebie, natomiast trzecia jest oddalona o 0,2 roku świetlnego. To właśnie wokół tej ostatniej w bliskiej odległości (7-8 mln km) krąży Proxima Centauri B skalista planeta ze zbliżoną masa do masy ziemskiej.
Proxima Centauri B
Promieniowanie
Okrążenie swojej gwiazdy (okres orbitalny) trwa zaledwie 11 dni. Jest to spowodowane bliską odległością pomiędzy oboma ciałami niebieskimi. Porównywalna masa ziemska sprawiła, że naukowcy zaczęli obliczać możliwości powstania, bądź utrzymania tam życia. Przede wszystkim jej gwiazda Proxima Centauri jest czerwonym karłem i należy do gwiazd mocno rozbłyskowych, czyli bardzo aktywnie magnetycznych. Transport energii na gwieździe przebiega dzięki ruchom plazm. Występują tam liczne protuberancje (struktury składające się z gęstej plazmy), burz gwiazdowych, plam, a także flar. Ich ogromne temperatury powodują promieniowanie rtg. Przy tak bliskiej odległości i sile promieniowania X, życie jest niemożliwe. Niemożliwe, chyba że Proxima Centauri B również posiada silne pole magnetyczne chroniące przed promieniami rentgenowskimi. Jest to założenie czysto hipotetyczne, ponieważ nauka tego nie potwierdziła.
Chłód
Pomimo kosmicznie małej odległości od gwiazdy na Proxima Centauri B panuje niska temperatura. Jest to spowodowane temperaturą Proxima Centauri, która wynosi blisko 3 tysiące stopni Celsjusza (gwiazda jest niewielka i świeci słabo). Jedyna szansa na to, żeby woda na planecie pojawiła się w stanie ciekłym jest możliwość posiadania przez nią atmosfery, która posłużyła by jako izolator ciepła. Nie wiadomo jednak, czy tak owa istnieje i jaka jest jej ewentualna gęstość.
Podróż na "drugą" Ziemię
Gdyby ludzkości udało się odkryć ewentualne formy życia na Proximie Centauri B, podróż tam na chwilę obecną byłaby całkowicie niemożliwa. Pomimo tego, że w astronomicznych odległościach jesteśmy wręcz sąsiadami z układem Alfa Centauri, to dla aktualnej ludzkiej technologii są to odległości kosmiczne : )
Najszybsza bowiem sonda, jaką zbudowała ludzkość, osiąga prędkość 246 960 km/h (Parker Solar Probe). W grudniu 2024 roku jej prędkość wzrosła do rekordowych 692 018 km/h, jednakże było to spowodowane przyciąganiem grawitacyjnym Słońca. Gdyby ową sondę wysłać do Proxima Centauri (4,24 lata świetlne, blisko 40 bilionów km), to jej podróż trwałaby około 6,5 tysiąca lat.