15 marca, na Wydziale Humanistycznym UJK na ulicy Uniwersyteckiej 17 w Kielcach, odbył się Dzień Otwarty. Uczniowie świętokrzyskich i nie tylko, szkół średnich, wzięli udział w grze terenowej, wykładach i warsztatach przygotowanych przez studentów i nauczycieli akademickich. Zaangażowanie było bardzo duże.
- To już jest trzecie spotkanie właśnie w takiej formule Dnia Otwartego, ale druga edycja w formule, którą organizują studenci. (...) Duże zainteresowanie poszczególnymi formami świadczy, o tym, że cieszy się to popularnością, zainteresowaniem i młodzież chce poznać nie tylko naszą ofertę dydaktyczną, ale także infrastrukturę. - mówiła prof. Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego UJK.
Oprócz tego uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną UJK podczas spotkania z władzami wydziału, wziąć udział w warsztatach i wykładach przygotowanych przez nauczycieli akademickich oraz studentów. Tematów było bardzo dużo, od historycznych, kończąc na językowych. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
- Wiele osób utożsamia mnie z Wokulskim, literackim Wokulskim Bolesława Prusa. (...) Myślę, że na pewno nie byli skrępowani i byli zachwyceni tym. (...) Bez pasji ciężko to realizować. My tutaj jesteśmy przebrani nie tylko za stroje historyczne, ale są stroje konkretnych osób. Mamy między innymi Emilię Plater czy mamy wizerunek legionisty, także tutaj ta gama jest szeroka. - opowiadał Jan Ozdoba, student III roku historii na UJK.
Wszystko nie odbyłoby się, gdyby nie koordynatorzy całej akcji, magister Daria Malicka oraz doktor Tomasz Chrząstek. Od kilku miesięcy planowali oni całą akcję, a dzisiaj nadzorowali, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik.
- Elementem składowym tego sukcesu są też uczniowie szkół średnich. Gdyby w zeszłym roku im się nie podobało to w tym roku by nie przyjechali, takie mamy wrażenie. Wtedy to była bardzo podobna liczba osób jak w tym roku. - mówiła Daria Malicka.
Cała akcja miała na celu zachęcić uczniów do studiowania na UJK, pokazując bogatą ofertę uczelni i nowoczesną formę nauczania. W wydarzeniu udział wzięło blisko 800 uczestników.