W ramach imprezy odbędzie się Giełda Agroturystyczna „Swojskie Klimaty - Świętokrzyskie Smaki”, podczas której będzie można spróbować produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania oraz gminy. W wydarzeniu zapowiedziało udział ponad 100 wystawców, gościć będziemy także silną reprezentację z województwa lubelskiego.
Odbędą się konkursy dla wystawców „Na najpiękniejsze stoisko 19. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego” oraz kulinarny: „Przez żołądek do serca”.
W konkursie kulinarnym wystartowało 25 potraw przygotowanych przez KGW i gospodarstwa agroturystyczne między innymi: kaczka po drygulsku z grzybkiem, śliwkowa rozkosz szydłowianki, gulgotki grochowskie i byki mięsne.
Na scenie zaprezentują się : Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Ocalić od Zapomnienia oraz Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno, Zespół EGO oraz CAMASUTRA (godz.18.00).
Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci :
Kapsuła 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego – mobilne kino 5D, w którym prezentowane są filmy promujące atrakcje i walory turystyczne województwa świętokrzyskiego oraz szlak Green Velo.
Teatr Wagabunda i „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” – gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda. Stara Zagroda to wyprawa w przeszłość, podczas której możemy przyjrzeć się i dotknąć świata naszych dziadków i uczestniczyć w radosnym świecie polskich, wiejskich zabaw.
W Zagrodzie przygotowane są rzemieślnicze instalacje i stanowiska tak żeby mogły korzystać z nich całe rodziny wielopokoleniowe. Skala trudności dopasowana jest do uczestników lubiących samodzielne wyzwania. Duża ilość instalacji gwarantuje wielogodzinną zabawę. Wśród nich są m.in.: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki. Teatr Wagabunda poprowadzi mini warsztaty teatralne „Babcine zabawy”, czyli wykonywanie laleczek wiejskich, naukę chodzenia na mini szczudłach, puszczania baniek mydlanych i modelowania baloników.
OSTOJA DWORSKA – zagroda edukacyjna
Pokaz ludowy pt. „Niesamowite opowieści z wiejskiego podwórza tzw. obraz wiejski utkany pachnącym sianem”:
Zabawy i warsztaty w scenerii zagrody chłopskiej mające na celu pokazanie żywej kultury ludowej, budowanie szacunku do „małej ojczyzny”, kultywowanie dawnych tradycji. W trakcie pokazu można przyjrzeć się pracy chłopa, własnoręcznie omłócić cepami snop zboża czy wykonać eko-zabawki z siana i słomy takie jak: ślimak, myszka, kogutek czy inne zwierzę.
Pokaz ludowy pt. „Na jarmarcznym trakcie – niesamowite opowieści o życiu dawnej wsi”. Jest to odtworzenie klimatu dawnych jarmarków, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła oraz zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Warsztaty edukacyjne w sposób przyjazny wprowadzają uczestników w klimat dawnych jarmarków, przybliżają dawne rzemiosło oraz pokazują jak pracowali kupcy np. poprzez rekwizyty: kufry wypełnione tkaninami z dalekich krajów, beczki soli, kosze egzotycznych przypraw.
Robie Sobie DIZAJN - strefa rodzinnej zabawy - „Podróże po równoległym świecie”.
To drewniana instalacja połączona tunelem czasoprzestrzennym, w której dzieci podróżują między wymiarami różnorodnych zabaw. Atrakcje w pełni pobudzają ich wyobraźnię oraz zachęcają do twórczego działania. Przemieszczając się pomiędzy zakamarkami instalacji, dzieci odbywają podróż po swojej wyobraźni, doświadczając zabaw motorycznych, sensorycznych, ruchowych i artystycznych. Atrakcje umieszczone na instalacji symbolizują powrót do korzeni, powrót do dawnych czasów w zakresie prostej formy. Dzieci poznają równoległy świat, który przypomina naszą dawną rzeczywistość, pełną natury i drewna. Warsztaty połączone będą z elementami edukacyjnymi, podczas których dzieci dowiedzą się, jakie owady mieszkają w poszczególnych strukturach roślinnych.