- To święto nas wszystkich. Zapraszam mieszkańców i przebywających w tym czasie turystów na to wyjątkowe wydarzenie - Święto Kielc 2023. Będzie to doskonała okazja do poznania bogatej oferty naszych miejskich instytucji, spotkań i zabawy na dobry początek wakacji – zachęca prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Atrakcje dla wszystkich będą czekać na i przy scenach w centrum. Na Rynku w sobotę będzie można udać się w podróż pełną wspomnień z okazji 50-lecia Festiwalu Harcerskiego, a w niedzielę poznamy laureatów 25. edycji „Sceny dla Ciebie”, sztandarowego wydarzenia Domu Kultury „Zameczek”.
Swoje propozycje na Święto Kielc mają także miejskie instytucje.
Zaczynamy jarmarkiem i słodkościami
Tradycyjnie Święto Kielc poprzedzi Jarmark na ul. Sienkiewicza, który rozpocznie się już 19 czerwca. Stoiska m.in. z regionalnymi smakołykami czy rękodziełem staną w tym roku od ul. Dużej do Paderewskiego. A w czwartek, 22 czerwca na Placu Artystów od 12 do 18 zaparkuje Wawel Truck – mobilna strefa słodkości. Interaktywne gry i aplikacje zabiorą łasuchów w magiczny świat produkcji czekolady.
Tego samego dnia na Rodzinny Festyn z „Ziemkiem” zaprasza Dom Kultury „Ziemowit” przy ul. Mieszka I. W programie m.in. konkursy, występy artystyczne i wystawa.
Książki na św. Jana od biblioteki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w piątek, 23 czerwca już od godz. 10 będzie promować czytelnictwo w przestrzeni miejskiej razem z dziennikarzem Jarosławem Gugałą. O 18 zaprasza na spotkanie z Magdaleną Zawadzką w „Poczytalni na dVoRcu”. Dzień później na Placu Literatów MBP stworzy Strefę Miłośników Książek połączoną z kącikiem kreatywnym i rodzinnym konkursem „Książka łączy pokolenia”. O 18 w „Poczytalni” z czytelnikami spotka się Łukasz Orbitowski.
Noc w muzeach, galeriach i nie tylko
Stały punkt Święta Kielc to oczywiście uwielbiana przez mieszkańców Biała Noc. Miejskie instytucje zapraszają w piątek w swoje progi, żeby zaprezentować to co mają najlepszego. Placówki można będzie zwiedzać za darmo do północy.
Dom Kultury „Zameczek” zaprasza na Artystyczny Piknik. W programie m.in. wystawy, wręczenie nagród laureatom konkursu „Kielce – bliskie sercu”, warsztaty, koncerty wokalistów z Zameczkowego Studia Piosenki, Studia Gitary, Zameczkowej Szkoły Tańca i zespołu Jaśmin. Będą także gry, zabawy oraz grill.
O 17 w Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa 46. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2023.
O godz. 18 w budynku dawnej synagogi planowany jest pokaz tradycyjnych tańców żydowskich. Będzie można posłuchać klasycznej muzyki klezmerskiej, oraz spróbować potraw kuchni żydowskiej. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Fundacja Pojednanie.
O godz. 19 w Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Krynolinomania. Modowy patriotyzm w latach 60. XIX wieku”.
Na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w piątkowy wieczór zobaczymy „Przygody Koziołka Matołka”. Będzie to pięćsetne, a zarazem ostatnie, tzw. zielone przedstawienie, co oznacza, że nie zabraknie niespodzianek i żartów.
Do północy będzie można zaglądać do Energetycznego Centrum Nauki Industria, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc, Centrum Geoedukacji, Ogrodu Botanicznego i na Wzgórze Zamkowe. Wszędzie czekają na gości specjalne wydarzenia.
Weekend pełen propozycji dla każdego
Wszyscy, którzy wybiorą się do centrum Kielc od 23 do 25 czerwca nie będą narzekać na nudę. Atrakcje przygotuje m.in. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Od piątku do niedzieli w Parku Miejskim im. S. Staszica staną dmuchańce, dostępne dla wszystkich chętnych bezpłatnie. Natomiast po Skwerze Szarych Szeregów kursować będzie kolejka elektryczna (atrakcja płatna). 24 czerwca na Mostku nad Silnicą wspólnie z Eneris „Zieleń” zaplanowała: warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, będzie też możliwość zwiedzenia śmieciarki. 25 czerwca w tym samym miejscu pojawi się mobilna strzelnica (atrakcja płatna).
Na Wzgórzu Zamkowym w sobotę odbędzie się premiera gry planszowej „sekrety Wzgórza Zamkowego” i konkurs planszówkowy, a w niedzielę finał 5. Akcji Empty Bowls.
Przy Kieleckim Centrum Kultury Świętokrzyski Klub Amazonki zorganizuje w sobotę od 11 happening prozdrowotny. Przypominamy, że na scenie letniej KCK od godz. 15 zaprezentują się zespoły z Ukrainy. Będą również pokazy i warsztaty wyplatania z wikliny prowadzone przez rękodzielników z Winnicy. Na Małej Scenie o 17 zaplanowano spektakl specjalny Teatru Pegaz „Historie na rozstaju Dróg”.
Muzeum Historii Kielc w sobotę uroczyście zainauguruje wystawę „W nas brzmi młodość. 50 lat Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”. W niedzielę placówka zaprosi na warsztaty „Lato z Wiatraczkiem”.
Z kolei Muzeum Zabawek i Zabawy 25 czerwca na dobry początek wakacji przypomni wszystkim, by „dbać o siebie i nie tracić głowy”. W programie będą pokazy udzielania pierwszej pomocy, miasteczko ruchu drogowego czy prezentacja sprzętu ratowniczego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dalej od centrum też będzie się działo
W sobotę proponujemy „Wianki Kieleckie nad Zalewem”. Będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, animacje dla dzieci, żaglówki, kajaki, rowery wodne, rejsy łodzią, teatr ognia i konkursy. Wydarzenie organizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Na zwiedzanie wystawy oraz zabawę w Ogrodzie Doświadczeń zaprasza Energetyczne Centrum Nauki Industria.
Przez cały weekend za darmo można odwiedzać Ogród Botaniczny, który po raz czwarty zorganizuje Kieleckie Święto Róż. Atrakcjami będą m.in. tango z różą i różane warsztaty.
Dla zwiedzających bez konieczności rezerwacji dostępne będzie także przez cały weekend Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni.
Fani motoryzacji mogą zaglądać do Targów Kielce, gdzie 24 i 25 czerwca odbędzie się 10. edycja MUBI DUB IT Tuning Festiwal.
Goście z zaprzyjaźnionych miast
W tym roku podczas Święta Kielc stolicę regionu odwiedzą delegacje z dwóch partnerskich samorządów: Ramle w Izraelu i Winnicy w Ukrainie. Goście odwiedzą m.in. Ogród Botaniczny, Energetyczne Centrum Nauki, Mubi Dub IT Tuning Festiwal w Targach Kielce. W sobotę podczas koncertu na plenerowej scenie przy Kieleckim Centrum Kultury zaprezentują się zespoły z Ukrainy.
Jak dojechać na Święto Kielc?
Zachęcamy wszystkich, którzy wybierają się na Święto Kielc do korzystania z komunikacji miejskiej. Wystarczy w piątek po godz. 20 skasować bilet dobowy. Będzie on ważny do północy z niedzieli na poniedziałek.
Przypominamy także o Kieleckim Rowerze Miejskim. Stacje najbliżej centrum znajdziecie przy Rynku, ul. Warszawskiej, Żelaznej, Planty, Solnej, Żytniej, przy Dworcu Autobusowym, Galerii Korona czy Placu Wolności.
Program imprezy:
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/cms/tresci/66786
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/cms/tresci/67086
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/cms/tresci/67149
https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/cms/tresci/67134