Po uroczystej mszy świętej zaproszeni goście obejrzeli szkolną akademię, podczas której przypomniano historię powstania placówki.
– Ten dzień skłania do wielu refleksji i wspomnień. Składam wyrazy uznania za wysiłek, poświęcenie i efekty 55-letniej działalności oświatowej szkoły. Dziękuję wszystkim tym, którzy z pasją uczą i poszerzają horyzonty kolejnych pokoleń Polaków. Wszyscy jesteśmy dumni z wieloletniej tradycji szkoły, której absolwenci pracują nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Tutaj łączy się teorię i praktyczną naukę zawodu, a leśnik i wszystkie zawody związane z tą branżą są dziś bardzo potrzebne – mówiła wicemarszałek Renata Janik. – Życzę pedagogom, by misja przekazywania wiedzy i umiejętności związanych z leśnictwem stała się niewyczerpalnym źródłem nowych doświadczeń i satysfakcji, a uczniom, by każdy dzień w szkole był dla Was ciekawy i przynoszący interesujące doświadczenia – podkreśliła.
Podczas uroczystości otwarto „Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej”, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych, uwrażliwianie na walory przyrodnicze i różnorodność otaczającego świata oraz zmniejszenie negatywnych oddziaływań na środowisko.
Centrum utworzono w istniejącym już budynku przyszkolnym. W CELiE prowadzone będą zajęcia edukacyjne tzw. „zielone lekcje” dla dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa z całej Polski i zagranicy. W nowo wyremontowanym budynku mieszczą się dwie duże sale: jedna przeznaczona do prowadzenia wykładów wyposażona w stoliki i ławki konferencyjne, rzutnik, tablicę multimedialną, nagłośnienie, zestaw 11 tablic i eksponatów o tematyce ochrony środowiska oraz ekran do prezentacji efektów pracy uczniów podczas współpracy z Lasami Państwowymi, druga natomiast do zajęć warsztatowych plastyczno-technicznych z tablicą interaktywną, planszami dotyczącymi selekcji odpadów, ich zagrożenia dla środowiska i segregacji. Centrum będzie udostępniane m.in. dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga podczas zajęć szkolnych i pozalekcyjnych, szkół podstawowych oraz osób z terenu całego kraju i zagranicy. Warsztaty organizowane w CELiE obejmą tematykę postępowania przy procesie segregacji odpadów, zmniejszania zjawiska spalania szkodliwych śmieci w domowych piecach, co za tym idzie eliminację podwyższonego poziomu smogu, a na koniec zanieczyszczenia i zaśmiecana środowiska poprzez tworzenie dzikich wysypisk, tak bardzo negatywnie wpływających na walory przyrodnicze naszej gminy.