Rewitalizacja Doliny Silnicy
Jednym z centralnych projektów jest dalsza rewitalizacja Doliny Silnicy. Planowane prace obejmą rozwój zieleni, poprawę dostępności ścieżek rekreacyjnych i stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, która ma stać się jednym z najważniejszych terenów wypoczynkowych w centrum miasta.
Dolina Silnicy ma pełnić funkcję ekologiczną i rekreacyjną, łącząc w sobie korytarz przyrodniczy oraz przestrzeń miejskich aktywności.
Zakup nowych autobusów
Miasto zamierza kontynuować inwestycje w transport publiczny poprzez zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów. Tabor komunikacji miejskiej będzie modernizowany, aby zmniejszyć emisję spalin i zwiększyć komfort pasażerów.
Zakup nowych pojazdów jest powiązany z budową niezbędnej infrastruktury – w tym nowoczesnej bazy autobusowej.
Nowa baza autobusowa
W planach jest budowa lub modernizacja bazy autobusowej, aby dostosować ją do obsługi najnowszych, ekologicznych pojazdów. Nowa baza usprawni logistykę, skróci czas obsługi technicznej i obniży koszty utrzymania transportu publicznego.
Inkubator „California”
W ramach działań prorozwojowych powstanie inkubator „California” – nowoczesna przestrzeń dla startupów i firm technologicznych.
Inkubator zapewni przedsiębiorcom zaplecze biurowe, doradztwo oraz dostęp do ekspertów, wspierając rozwój innowacyjnych inicjatyw w mieście.
Modernizacja Liceum Ekonomicznego
Miasto przeprowadzi modernizację Liceum Ekonomicznego, obejmującą przebudowę pracowni, unowocześnienie budynku oraz stworzenie warunków do nauki praktycznych umiejętności zawodowych.
To krok, który ma przygotować młodzież do potrzeb współczesnego rynku pracy.
Rezerwat geologiczny
W planach znalazły się inwestycje w rezerwaty geologiczne, które mają zostać uporządkowane i lepiej udostępnione mieszkańcom oraz turystom.
Projekt obejmuje również elementy edukacyjne, podkreślając rolę Kielc jako polskiej stolicy geologii.
Z czego musiano zrezygnować?
Część projektów nie trafi do realizacji w 2026 roku. Powodem są ograniczenia finansowe oraz konieczność spłaty ponad 76 milionów złotych rat kredytów, które obciążają przyszłoroczny budżet.
Samorząd musiał zrezygnować m.in. z:
-
miejskiej dotacji na wymianę źródeł ciepła,
-
części inwestycji drogowych, w tym modernizacji ulicy Prostej,
-
remontu chodnika w Parku Dygasińskiego,
-
części działań remontowych w placówkach oświatowych,
-
pełnego wsparcia dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, gdzie budżet zmniejszono z 400 do 200 tys. zł,
-
rozszerzenia usług opiekuńczych dla seniorów, które będą ograniczone godzinowo.